Avrupa'nın En Güzel Şehirlerinden Bir Tanesi : Londra / İngiltere

AVRUPA’NIN EN GÜZEL ŞEHİRLERİNDEN BİR TANESİ : LONDRA / İNGİLTERE

Klasik tatil modlarından sıkıldıysanız ve rotanızı Avrupa’nın metropol kentlerine doğru çevirdiyseniz bu düşüncenizi Londra şehrine giderek gerçekleştirebilirsiniz.Bugünkü yazımızda sizler için Londra’yı dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık.

LONDRA’YA NASIL ve NE ZAMAN GİDİLİR?
Başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir’den de Londra’ya direkt ya da aktarmalı uçuşlar hemen hemen her gün bulunuyor.Direkt gittiğinizde ortalama varış süreniz 4 saat civarında oluyor.
Londra’ya yılın dört mevsiminde de gidebilirsiniz.Ancak balayınızda şehirde düzenlenen festivalleri de görmek istiyorsanız ilkbahar döneminde gitmenizi tavsiye edebiliriz

LONDRA'DA GELENEKSEL LEZZETLER
Londra'da mutfak beklentiniz üst düzeylerde olmasın. En gelişmiş klasikleşen lezzetleri arasında balık ve patates kızatması gelirken, içecek olarak ise geçmişten beri süre gelen meşhur 5 çayı geliyor. Dünya mutfağından birşeyler yemek istiyorsanız şehirde bu tür mekanlar fazlasıyla bulunuyor.Eğer lezzete takılmayıp illa ki klasik birşeyler yemek istiyorsanız sandwich yemenizi önerebiliriz.Bütçenizi fazla zorlamayacak olan bu yiyeceği şehrin her yerinde bulabilirsiniz.Londra'ya kadar gitmişken lüks restoranlara da uğramayı düşünüyorsanız farklı dünya lezzetlerinin sunulduğu pek çok seçenek karşınıza çıkıyor.
Kahvaltı kültürünün de yaygın olduğu İngiltere'de dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri domuz etiyle ve yağıyla yapılmış olan yiyeceklere karşı dikkatli olunuz. Kahvaltı sırasında müslüman olduğunuzu belirtin ve sizin için domuz etinden yapılan yiyecekleri servisten çıkarsınlar.

LONDRA’DA GEZİLECEK YERLER
Avrupa'nın en gelişmiş şehirlerinden biri olan Londra'da attığınız her adımın tadını çıkarın.Farklı kıtalardan insanların ziyaret ettiği bu şehirde bazen karşınızda Türkiye'den gelmiş insanları rahatlıkla görebilirsiniz.Gerek tarihi gerekse kültürel açıdan gezilecek pek çok yeri olan Londra'yı tamamen gezdim diyebilmeniz için birkaç gün size yetmeyecektir.İsterseniz gezilecek yerler hakkında sizlere kısaca bilgiler sunalım.
Big Ben : Londra'nın en ünlü saat kulesi olan Big Ben, Westminster Sarayı'na bağlı olmakla birlikte, her yıl dünyanın her bölgesinden ziyaretçiyi ağırlıyor.Buraya kadar gitmişken saat kulesini arkanıza alıp selfie çekmeyi ihmal etmeyin.
Westminster Sarayı : Big Ben'in de bağlı olduğu Parlemento Binası Londra için önemli yapıtlardan bir tanesi.Giriş için  kişi başı 20 - 25 pound civarında bir  rakamı gözden çıkarmanız gerekiyor.
London Eye: Zamanında gözlem kulesi olarak kullanılan London Eye, günümüzde dönme dolap olarak kullanılıyor ve sizlere eşsiz Londra manzaralarından kesitler sunuyor.
Tower of London : Londra'da bulunan en eski tarihi yapıtlardan biri olan bu yer, bir zamanlar hapishane olarak da kullanılmış.
Tower Bridge : Tower of London’ın oldukça yakınında bulunan Thames Nehri üzerinde iki kulenin taşıdığı devasa köprüyü eminiz daha önce televizyonlarda birçok kez görmüşsünüzdür.Şehirdeki simgesel yerlerden biri olan Tower Bridge üzerinde yürüyüş yapmadan Londra gezinizi noktalamayın.
London Aquarium : London Eye’ın hemen dibinde bulunan Londra’nın akvaryumuna giriş için yine belli bir ücret ödemeniz gerekiyor.Eğer akvaryum merakınız yoksa zamanınızı farklı yerler için de ayırabilirsiniz.
Trafalgar Square : Londra'nın merkezinde olan bu meydan dışardan gelen turistlerin buluşma noktalarından bir tanesi.Bu meydanda farklı ülkelerden birçok insanı görebilirsiniz.

LONDRA'DA GEZEBİLECEĞİNİZ MÜZELER
Londra'ya yolculuğunuz başlamadan önce internetten şehri araştırmışsanız gözünüze müzelerle ilgili yazılar çarpmıştır.Bu müzelerle ilgili sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.
British Museum : Dünyadaki en önemli müzelerden biri olan bu yer toplamda 7,5 milyon tarihi eseri ve kalıntıyı bünyesinde barındırıyor.Mimari yapısıyla da dikkat çeken müze, Londra gezisi için olmazsa olmazlardan biri diyebiliriz.
Science Museum : 7'den 70'e her yaştan kesime hitap eden bu müzede en dikkat çekici eserler hiç şüphesiz nesli tükenmiş olan dinozorların bulunduğu bölüm.
Oxford Street : Eğer alışverişe düşkün biriyseniz dünyaca ünlü markaların buluştuğu bu caddede 500'den fazla mağaza bulunuyor.
All England Lawn Tennis & Croquet Club ve Wimbledon : Sanırım Wimbledon ismini duyunca sizin de aklınıza ilk olarak dünyaca ünlü tenisçilerin boy gösterdiği turnuvalar gelmiştir.Eğer maçlara gitmek istiyorsanız buraya haziran ayının son pazartesi gününe denk getirecek şekilde gitmenizi öneririz.Bu heyecanı yaşamadan önce bilet fiyatlarını araştırmanızda da fayda var.