Balayı Brüksel

BELÇİKA’NIN BAŞKENTİ BRÜKSEL’DE BALAYI

Belçika’nın başkenti olan Brüksel aynı zamanda Avrupa Birliği’nin de başkenti konumundadır. Balayınız için değerlendirebileceğiniz seçeneklerden biri olan Brüksel, bundan birkaç yüzyıl öncesinde bölgedeki bataklığın kurutularak şehrin buraya kurulmasıyla oluşmuştur. Bölge halkının yüzde 80’i Fransızca konuşurken geri kalan kesim de Felemenkçe dilini konuşur. Şehrin nüfusu ise yaklaşık 1 milyon 830 bin civarındadır.

BRÜKSEL’DE İKLİM
Brüksel’de okyanus iklimi hakimdir. Kış mevsiminde havalar serin ve yağışlı geçerken kar yağışı çok nadir görülür. Yaz mevsiminde havalar sıcak ve kuraktır. Kışın hava sıcaklıkları ortalama 4 – 5 derece civarında iken yazın ise 20 – 22 derece civarında seyreder.

BRÜKSEL’E NASIL GİDİLİR?
Ülkemizden çeşitli firmaların Brüksel’e doğrudan uçuşları bulunmaktadır. İstanbul’dan Brüksel’e doğrudan uçuşla 3 buçuk saatte varabilirsiniz. Brüksel Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için de treni tercih edebilirsiniz. 15 dakikada bir hareket eden trenle 25 dakikada şehir merkezine varmış olursunuz.

BRÜKSEL’E GİDİLECEK EN UYGUN ZAMAN HANGİSİDİR?
Balayınız için Brüksel’e gitmeyi düşünüyorsanız gideceğiniz en uygun zaman Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır.

BRÜKSEL’DE GEZEBİLECEĞİNİZ YERLER
Brüksel Şehir Meydanı (Grand Place) : Brüksel’in başkentindeki en önemli meydan Grand Place’de gerek görsel güzellikler gerek insan yoğunluğu açısından ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri. Meydanda ve çevresinde sadece turistik ziyaret için hizmet veren eski Belediye Binası, Belçika Şehir Müzesi, Bira Müzesi, Belediye Sarayı gibi turistik mekanları da ziyaret edebilirsiniz.
Hotel De Ville: Grand Place’de yer alan bu yer aslında Belediye Binası’dır. Buradan şehirle ilgili bilgiler, haritalar ve işinize yarayacak notlar alabilirsiniz.
İşeyen Çocuk Heykeli: Brüksel’in önemli simgelerinden biri olan bu heykel, meydana 5 dakikalık mesafe uzaklığında yer alıyor. Brüksel’e kadar gelmişken ve hazır meydana yakınken görebileceğiniz heykellerden bir tanesi.
Atomium: 1958 senesinde yapılmış olan bu kule görmeniz gereken önemli turistik mekanlardan biri. Bu yapı, atom çekirdeğinin 165 milyon kez büyütülmüş halini temsil etmektedir. İlginç bir yapısı olan kuleye giriş için cüzi miktarda ücret ödemeniz gerekiyor.
Mini Europe: Ülkemizdeki Miniatürk’e benzeyen bu müzeyi mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Avrupa şehirlerindeki önemli yapıtların minyatür versiyonlarını bu alanda rahatlıkla görebilir ve kendinizi küçük bir Avrupa turunda hissedebilirsiniz. Eyfel Kulesi’nden Pizza Kulesi’ne kadar pek çok turistik yapının mini versiyonları burada sergilenmektedir.

BRÜKSEL’DE GELENEKSEL LEZZETLER
Yemek kültürü olarak zengin bir mutfağa sahiptir. Fransız mutfağının ağırlığının hissedildiği Brüksel’de dünya mutfağından da lezzetler bulmanız mümkün. Ülkede güveç yemeği oldukça sık tüketilirken sebze yemek çeşitliliği de son derece fazladır. En meşhur yemeklerin başında waterzool yemeği gelir. Bu yemeğin içinde tavuk eti, patates, havuç, pırasa, krema, tereyağ, yumurta ve bulyon yer alır. Bu yemek dışında denemeniz gereken bir diğer lezzet ise Anguille au vert yemeğidir. Yılan balığı ile yapılan bu yemeğin içinde maydanoz, kuzukulağı ve adaçayı da bulunmaktadır. Brüksel’de deniz mahsulleri çeşitliliği de oldukça boldur. Her bütçeye uygun restoran bulabileceğiniz Brüksel’de aç kalma gibi bir derdiniz olmayacak.

BRÜKSEL’DE GECE HAYATI
Brüksel’in gece hayatı son derece canlıdır. Birçok gece kulübünün bulunduğu şehirde geç saatlere kadar eğlenebilirsiniz.