Balkanların İncisi Ohrid'de Balayı

BALKANLARIN İNCİSİ: OHRİD/MAKEDONYA

Ohrid için Hristiyanlar, ‘Tanrı cenneti yaratırken bir damlasını dünyaya düşürdü, orası da Ohrid’ şeklinde konuşurlar. Günümüze kadar özenle korunmuş olan eski kenti, Orta Çağ'a dayanan tarihi zenginlikleri ve şehre adını veren Ohrid Gölü’yle ziyaretçilerinin ilgisini tam anlamıyla çekmeyi başarmaktadır. Ohrid için turizm cenneti desek yeridir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Ohrid Gölü’nün her yerinin eşsiz bir manzarasının olduğunu söyleyebiliriz.
Bu kasaba, incileriyle de oldukça meşhur. Burada yaşayan insanların samimiyetleri sizleri şaşırtacak ve hatta burada çıkarılan incilerin gerçek olmadığını ve nasıl elde ettiklerini tüm gerçekçiliğiyle sizlere anlatacaklar. Ülkemizdeki Safranbolu’ya benzeyen yapıdaki evleri, şehre ayrı bir hava katan daracık sokakları, zirveye kurulmuş kalesi, günümüze kadar gelen camisi, manastırı, kilisesi ve daha sayabileceğimiz çok sayıda tarihi, doğası ve kültürel yapısıyla sizleri fazlasıyla etkileyeceğinden şüpheniz olmasın.
Ohrid şehrine kadar gelmişken Ohrid Gölü'nde tekne turu yapmadan tatilinizi tamamlamayın. Tekne turlarına katılarak eşsiz manzaranın keyfini sürün. Bu güzel yerden ayrılmadan önce sevdiklerinize hatıra olarak götürebileceğiniz hediyelik eşyaları uygun fiyata satın alabilirsiniz.

OHRİD NEREDE VE NASIL GİDİLİR?

Makedonya’nın sekizinci büyük kenti olan Ohrid, 56.000 nüfusa sahip. Turizm mevsiminde bu sayı gözle görülür şekilde artıyor. Ohrid, Makedonya’nın güneybatısında yer alan bir şehir olup yerleşim olarak Ohrid Gölü’nün kuzey bölümünde bulunmaktadır. Arnavutluk‘a yakın olduğundan dolayı bu bölgeden de ziyaretçi sayısı oldukça fazla.
Ohrid’de havaalanı bulunmasına  rağmen ülkemizden şimdilik düzenli olarak uçuşlar yapılmıyor. İnternetten araştırarak sefer olduğu zamanlarda gitmenizi tavsiye edebiliriz. Bunun dışında üç farklı seçeneğiniz de mevcut.
1- Öncelikle İstanbul’dan Arnavutluk’un başkenti Tiran’a kadar uçakla, oradan da Ohrid’e otobüs ya da taksi vasıtasıyla geçiş yapabilirsiniz.
2- Makedonya’nın başkenti Üsküp’e geldikten sonra buradan otobüslerle şehre gelebilirsiniz.
3-Kendi aracınız varsa ya da kiraladığınız araçla İstanbul’dan geze geze gelebilirsiniz. 11 saatin sonunda Ohrid’e ulaşmış olacaksınız.

OHRİD'DE İKLİM
Kış mevsiminde soğuk ve yağışlı, yaz mevsiminde ise sıcak geçer. Bize soracak olursanız yaz aylarında gitmenizi, tekne turları, camping gibi etkinliklere de katılmanızı tavsiye edebiliriz.

OHRİD'DE ULAŞIM VE KONAKLAMA
Eğer sizler de yürüyüş yapmaktan hoşlanıyorsanız şehir içinde yürüyerek dilediğiniz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Dilediğiniz zaman taksi seçeneğini de kullanabilirsiniz. Bizde olduğu gibi dilerseniz taksiye binmeden pazarlık yapın ya da taksimetreyi açtırın.

OHRİD'DE GEZEBİLECEĞİNİZ YERLER
Plaosnik Kilisesi: Hristiyan dünyası için oldukça kutsal bir mekan olan bu yeri mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.
Ohrid Kalesi: Diğer yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi Ohrid şehrinin de kalesi tepede hakim noktada yer alıyor. Zirveye ulaştığınızda kalenin sizlere sunmuş olduğu manzarına tadına doyamayacaksınız. Şehri ayaklarınızın altına alan bu mekanda fotoğraf çekilmeyi de ihmal etmeyin. Merkeze doğru dönerken farklı güzergah kullanarak şehrin diğer güzelliklerini de görebilirsiniz.
Aziz Kliment Manastırı: Aziz Kliment, yaşadığı dönemde Ohrid’de Balkanların ilk üniversitesini inşa ettirerek buraya kendi adını vermiştir. Manastırın içinde kendisi için mezarlık yaptırmış ve hayatını kaybettikten sonra buraya defnedilmiştir. 893 senesinde yaptırmış olduğu manastır ilerleyen dönemlerde yıkılmış, daha sonra 2002 senesinde restore edilerek hizmete sunulmuştur.
Roma Antik Tiyatrosu: Roma Dönemi'nden günümüze kadar gelmeyi başaran bu yapı en eski amfitiyatro olma özelliğine de sahiptir. Dönemin zengin insanlarının isimlerinin yazdığı oturma taşlarını da görmeniz mümkün.
Çar Samuel Kalesi: Tarihinde bir çok kez yıkılıp inşa edilen kale, sonradan büyütülerek bugünkü halini almıştır. Çar Samuel, hükümdarlık süresi boyunca kalenin en büyük alanını kendisine tahsis etmiştir. 3 kilometrelik uzunluğa sahip olan kalenin duvarları ise 3 - 15 metre yüksekliğe sahip.
Ayasofya Kilisesi: Osmanlı döneminde cami olarak  kullanılan bu yer, 1912 senesinde kiliseye dönüştürülmüştür. İçerisinde 11. Yüzyıla ait tarihi eserlerin bulunduğu bu yer, en eski ve en önemli kilise olarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.
Osmanlı Evleri: Ohrid’in eski şehrin yerleşim yeridir desek yanılmış olmayız. Şehirn havasını değiştiren daracık sokakları, taş döşeme yolları, dik yokuşlu sokakları ve Osmanlı döneminden kalma evleriyle ziyaretçilerini kendisine çekmeyi başaran bu yer, Safranbolu ilçesine benzediğini söyleyebiliriz.