Berlin 'De Balayı

BERLİN’E NASIL,NE ZAMAN GİDİLİR?
Düğün yoğunluğundan sıyrıldıktan sonra iyi bir tatili ve balayını hakettiğinizi düşünüyorsanız bugünkü yazımızda sizler için Almanya’nın başkenti Berlin’i kaleme aldık.Umarım faydalı olabiliriz.
Almanya’nın başkenti olan Berlin’e,İstanbul üzerinden direkt uçuşlar bulunmaktadır.Yaklaşık olarak 3 saatte ordasınız.Pekçok kültürel altarnatif sunduğu için yılın her mevsiminde gidilebilen bir şehirdir.En ideal zaman mayıs-eylül ayları arasında yapacak olduğunuz gezilerdir.

BERLİN’DE ULAŞIM
Şehirde Tegel,Schönefeld ve Brandenburg Havalimanı olmak üzere üç tane havalimanı bulunmaktadır. Tegel Havalimanı’ndan şehir merkezineotobüs vasıtasıyla yarım saatte gidebilirsiniz.Schönefeld Havalimanı’ndan şehre tren ve otobüs hatlarıyla da 30 dk da ulaşabilirsiniz.Berlin’deki seyahatiniz için mutlaka size uygun gelen değişik turistik kartlardan almanızı öneririz.

BERLİN’DE GEZİLECEK YERLER
Brandenburg Kapısı:Başkent Berlin’in en önemli tarihi sembollerindendir. 1788-1791 yılları arasında yapılmıştır. Geçmiş dönemlerde defalarca kapatılıp açılmıştır. Son olarak 22 Aralık 1989’da açılmıştır.Hem büyüleyici haliyle hem de tarihinin çizgileriyle günümüze tanıklık etmektedir.
Holocaust Denkmal (Katledilmiş Avrupalı Yahudiler Anıtı):Berlin Holokost ‘ta yaşamını yitiren Yahudileri anmak üzere, ismi bulunmayan  kişilere adanmış mezarlıktır.İkinci Dünya Savaşı’nın 60. Yılında açılış törenine yetiştirilmiş olup,12 Mayıs 2015’de halkın ziyaretine açılmıştır.Anıta,daha çok düşünmek , bu utanç tablosunu anmak ve utanmak için geliyorlar.
Müzeler Bölgesi:1 kilise, 1 galeri ve 4 müzeden oluşan bir adacığı yansıtır. Perşembe günü, belli saatlerde giriş ücretsizdir. Dğer günlerde ücrete tabiidir.
Pergamonmuseum (Bergama Müzesi):Ülkemizdeki Milet ve Bergama’dan çıkan kazılar buraya getirilip sergilenmektedir.
Siegessaule (Zafer Anıtı):Berlin’in merkezinde yer alan bu eser, heybetli görüntüsüyle buraya gelenleri büyülüyor. Buraya gelip de anıtın üzerine çıkıp resim çekilmeden geri dönmek olmaz.
Tiergarten Parkı:210 dönümlük geniş bahçesiyle, Berlin’in en büyük ve büyüleyici parkıdır.Burada yeşilin her tonunu görmek mümkün. Yeşilliklerin arası tam bir dinlenme yeridir. İçerisinde heykeller  de bulunmaktadır.
Checkpoint Charlie:Tarihte ikiye bölünen Berlin, Doğu-Batı geçiş kapısı olarak kullanılmıştır. Askerler ve siyasiler kullanmıştır. Günümüzde Berlin’ e gezmeye giden kişilerin de ilgisini üstüne çekmeyi başarmıştır.Burada asker kıyafetli çocuklarla resim çektirebilirsiniz. Çeşitli hediyelik eşyalarda satılıyor.
Reichstag:Alman Meclisi.Restore edilerek 1999 yılında yeniden meclis binası olarak kullanılmaya başlandı.Cam kubbeli alan ziyarete açıktır.
Gendarmenmarkt Meydanı:Tiyatro Konser Binası, Alman Katedrali ve Fransız Katedrali‘yle birlikte büyük tarihi bir meydandır.Burayı mutlaka görmelisiniz.
East Side Gallery:Gözlemlemesi keyif veren özgürlük anıtıdır.Burada uzun uzun resim çekmeye doyamayacaksınız.
Alexanderplatz : Berlin’in merkezinde  yer alan büyük meydan; alışveriş, yaşam ve ulaşım yeridir.19. yüzyılın sonlarında yakınına yapılan gar ile aynı adı taşımaktadır.
Kreuzberg:Türklerin yaşadığı mahallelerden biridir.Eğer Berlin’de memleketimizin lezzetlerinden tatmak istiyorsanız Gaziantep Sofrası, Tadım Restoran,Hasır Restoran gibi mekanları deneyebilirsiniz.
Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche: Batı Berlin’in sembol protestan kiliselerinden biri olan bu yer, 2.Dünya Savaşı’nda kubbesinin hasar görmesine rağmen onarımı yapılmamış ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.
Berlin Neue Sinagogu (Yeni Sinagog): Berlin’de yaşayan yahudilerin tairihi sinagogu olan bu yer, mimarisiyle bizlere El Hamra Sarayı’nı andırıyor.
Schloss Charlottenburg:Berlin’deki en büyük saray olan bu yerin özellikle muhteşem bahçesi bol bol fotoğraf çekilmek için son derece ideal bir yer.
Wansee:  Göl kenarına kurulmuş olan bu yer, özellikle yaz mevsiminde tıklım tıklım doluyor.Bu bölgeye metro ile de ulaşım sağlanabiliyor.

BERLİN’DE NE YENİR?
Berlin sokaklarına çıktığınızda dikkatinizi çekecek detaylardan biri de şehirde bulunan dönercilerin çokluğu olacaktır.Kendinizi bir an için Türkiye sokaklarında gibi hissetseniz bile aslında halen Berlin sınırları içindesiniz.Berlin’inmeşhur lezzetlerinden biri olan pancakeyi tatmanızı tavsiye ediyoruz.
Eğer balayı planları yapıyorsanız ve aklınızda halen bir rota yok ise Berlin sizin için iyi bir alternatif olabilir.