En Güzel Balayı İskandinav Şehirlerinden Stockholm'de

İSKANDİNAV ŞEHİRLERİNDEN STOCKHOLM’DE BALAYI

İskandinav ülkelerinden biri olan İsveç’in başkenti olan Stockholm, dünya üzerindeki yaşam standartları değerlendirildiğinde en önde gelen şehirlerden bir tanesidir. Zaten bu durum şehrin sloganına da fazlasıyla yansımıştır. Stockholm için ‘Beauty on Water (Suyun üzerindeki güzellik)’ lakabı takılmıştır. Balayınız için en iyi tercihlerden olacak Stockholm, gerek mimari yapısı, gerek kültürel yapısı itibariyle sizleri kendisine hayran bırakmayı garanti veriyor diyebiliriz. Stockholm’de ana merkez haricinde toplamda 14 ada bulunuyor. Ayrıca Malaren Gölü ile Baltık Denizi’nin birleşmesini sağlayan kanala sahip olması sebebiyle Stockholm için Kuzeyin Venediği benzetmesi de yapılır.

STOCKHOLM’E NE ZAMAN GİDİLEBİLİR?
Kış aylarının oldukça soğuk geçtiği Stockholm’e daha çok yaz mevsiminde gitmenizi tavsiye ediyoruz. Yazın belli dönemlerde yağış alsa da herhangi bir şekilde engel teşkil etmez.

STOCKHOLM’DE İKLİM ŞARTLARI NASILDIR?
Yukarıda da değindiğimiz gibi kışları sert geçen Stocholm’de Ocak ayında ortalama sıcaklık – 3 derece civarında seyreder. Temmuz ayında ise ortalama sıcaklık 18 – 20 derece civarında seyreder. Yine bir başka ilginç detay ise bu bölgede, yaz mevsiminde 18 saat gündüz yaşanırken kışın ise yalnızca 6 saat güneşi görmeniz mümkündür. Balayı planlarınızı yaparken bu durumu da dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

STOCKHOLM’E NASIL GİDİLİR?
Ülkemizden yerli ve yabancı firmalar Stockholm’e doğrudan uçuşlar yapmaktadır. İstanbul’dan uçağa bindikten 3 buçuk saat sonra Stockholm’e ulaşmış olursunuz. Stockholm’e indikten sonra şehir merkezine gitmek için tercih edebileceğiniz ulaşım araçları ise; Swebus, Flygbussama ve Stockholm’ün hızlı treni Stockholm Express’tir. Otobüsleri kullanırsanız ortalama yarım saat içinde şehir merkezine varmış olursunuz. Hızlı trenle bu süre 20 dakikaya düşse de fiyat olarak otobüslerden daha pahalı olduğunu belirtmemizde fayda var.

STOCKHOLM’DE GELENEKSEL LEZZETLER
Stockholm dışarıdan almış olduğu göçlerden dolayı zengin dünya mutfağına sahiptir. Her bütçeye uygun restoranlardan dilediğiniz lezzetlerin tadına varabilirsiniz. Ayrıca yerli halk tarafından çok sevilen İsveç Köftesini deneyebilir ve yine yöresel vodkaların da tadına bakabilirsiniz.

STOCKHOLM’DE GEZİP GÖRMENİZ GEREKEN YERLER
Stockholm’ü tam anlamıyla doya doya gezmek istiyorum diyorsanız en 3 ya da 4 gününüzü buraya ayrımanızı tavsiye ediyoruz. Her ne kadar mimari yapı olarak birbirine benziyormuş gibi gözükse de yakından incelediğinizde detayları görme şansına sahip olacaksınız. Dilerseniz şehirdeki önemli yerlerden kısaca bahsedelim.
Gamla Stan (Tarihi Şehir): Şehrin tarihi yapısını yansıtan bu yerde adeta kendinizden geçeceksiniz. Ziyaretçilerini Orta Çağ’a götüren daracık sokaklarda gezmeye, fotoğraf çekmeye doyamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca bu bölgede dolaşırken karşınıza Kraliyet Sarayı, Nobel Müzesi, Stockholm Katedrali gibi tarihi yapıları da görme şansına sahip olacaksınız. Cadde üzerinde bulunan hediyelik eşya satan dükkanlardan hem kendiniz için hem de sevdikleriniz için Stockholm hatırası hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Yorulduğunuzda kafelerde oturup içeceğinizi yudumlarken sokak çalgıcılarından yükselen sesler eşliğinde unutulmayacak bir balayı yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.
Djugarden Adası: Konum olarak çok önemli bir yerde olan bu adada bulunan Skansen Açıkhava Müzesi (Dünyanın en eski açıkhava müzesi) ziyaret edebileceğiniz yerlerden yalnızca bir tanesi. Yine adada doğal ortamları koruma altına alınmış olan çeşitli hayvanları da görebilirsiniz. Yine bunların dışında akvaryum, biyoloji müzesi gibi çeşitli müzeler bulunmakla birlikte Vasa Müzesi’de yer alıyor. Dünya üzerindeki en iyi korunmuş gemi kalıntısının sergilendiği bu müzeyi görmenizi de tavsiye ediyoruz.
Sodermalm: Şehrin önemli yerleşim yerlerinden biri olan bu yer İstanbul’un Cihangir bölgesi gibi diyebiliriz. Alışveriş yapmak için fazlasıyla çeşitliliği bu bölgede bulabilirsiniz. Yine bu bölgede yer alan parklarda yeşilin tonlarıyla kucaklaşabilir, İsveçli insanların nasıl hareket ettiklerini gözlemleyebilirsiniz.