Fransa'da Bir Sahil Kenti : Nice

FRANSA’DA BİR SAHİL KENTİ : NİCE

Balayınız Fransa’nın turzim merkezlerinden biri olan Nice kentine gitmeye ne dersiniz? Belki Paris kadar olmasa da son derece güzel ve etkileyici bir yer olan Nice’ın 350 binlik nüfusu, sessiz ve sakin bir ortamda tatilini geçirmek isteyenler için tercih edilebilecek yerlerden birisidir diyebiliriz.

NİCE NEREDE, NE ZAMAN GİDİLİR?
Nice, Güney Fransa’nın  Akdeniz  kıyısında yer alıyor. Akdeniz kıyısında yer aldığı için akıllara hemen yaz turizminin önde olduğu bir şehir geliyor. Bu sebepten ötürü Nice şehrineyazın gitmeniz daha doğru olur diye düşünüyoruz.

NİCE’A NASIL GİDİLİR?
İstanbul’dan Nice’a direkt uçuşlar bulunmaktadır. Seyahatiniz ortalama 3 buçuk saat sürüyor.Eğer farklı şehirleri de görerek gitmek istiyorum derseniz, aktarmalı uçuşları da tercih edebilirsiniz. Havalimanından şehre otobüslerle gidiliyor. Yarım saatte şehre ulaşıyorsunuz. Tabi taksi seçeneği de var ama çok pahalı olduğu için tavsiye etmiyoruz.

NİCE’DA NE YENİR?
Sahil şehri olmasından dolayı balık ve deniz mahsülleri ziyaretçiler tarafından oldukça beğenilmektedir.Bunun dışında geleneksel Fransız mutfağının   yemeklerine de yer veriliyor. Nice’a özgü yemeklerde genellikle zeytinyağı kullanılıyor. Belli başlı yöresel yiyecekleri ise; pissaladiere, Nice salatası, pan-bagnat,soca,ratatouille,domates ve patatesli balık gibi lezzetleri meşhurdur. Yemek için fazlasıyla yerler mevcut olduğu için, her bütçeye uygun restoran bulabilirsiniz.

NİCE’DE GEZİLECEK YERLER?
Vieux Nice (Eski Şehir):Aklınıza gelebilecek her şeyi burda görmeniz mümkün. Gündüzü ve gecesi ayrı ayrı dünyalar sunan şehri gerek gündüz gerekse de gece gezmenizi tavsiye ediyoruz. Gündüzleri mağazalar, hediyelik eşya dükkanları, her çeşit sebze ve meyve satan yerler, resim sanatçılarının galerileri ve dövme sanatçılarını görebilirsiniz. Akşam gezmelerinizde daracık sokaklar arasında bulunan restoran, bar ve gece kulüplerinde eğlenebilirsiniz.
Chapelle de la Misericorde:1747-1770 yılları arasında  Eski Şehir de inşa edilmiş kilisedir.Tarihinin izlerini taşıyan kiliseye girişte herhangi bir ücret ödenmiyor.
Colline du Chateau Nice:Tepede yer alan bu park, içindeki kalesiyle de Nice’nin kalesi gibi sayılır. Buradan şehrin eşşiz güzelliğini, tarihi yerlerini ve denizin gökyüzünün mavisiyle muhteşem uyumunu gözlemleyebilirsiniz.  Yapay olan şelalesi çok etkileyici. Yeşilliği ve muhteşem doğal güzelliğiyle etkileyicidir
Cours Saleya:Yerel ürünlerin tanıtılıp satışa sunulduğu, çok çeşitli  bir pazardır. Bizim pazarlarımızda olduğu gibi tezgah usulü vardır burada. Yemek yenilecek restoranlar, alışveriş yapılacak dükkanlar, sebze ve meyve çeşitleri ve rengarenk çiçek satıcılarının olduğu geniş bir pazardır.Buradan keyif alacaksınız.
Cathedrale St. Nicholas: Zamanında bu bölgede yaşayan Rus vatandaşları için yapılmış olan bu katedral, Rusya sınırları dışında bulunan en büyük Rus Ortodoks Katedrali olma özelliğine sahip.Rus mimarisinin inceliklerini görebileceğiniz bu bina şehre ayrı bir hava katmış doğrusu.
Opera De Nice : Mimari olarak muhteşem bir yapıt olan bu yerde düzenlenen etkinliklere katılarak gezinizi bambaşka boyutlara taşıyabilirsiniz.
Promenade des Anglais : Nice sahilinin kenarında bulunan bu cadde üzerinde sabah yürüyüşünüzü yaptıktan sonra yol boyunca sıralanmış olan herhangi bir mekandan kahvaltı yapmanızı tavsiye ediyoruz.
Cimiez : Eğer Nice tatili için halen zamanınız varsa ve valizlerinizi daha toplamadıysanız Cimiez tepesine çıkarak şehrin muhteşem manzarasına karşı fotoğraf çekilebilir ve erkenciyseniz güneşin doğuşunu da izleyebilirsiniz.Bu yer için aristokrasinin simgesi şeklinde konuşmalar yapılıyor.
Musee Matisse de Nice : Dünyaca ünlü ressam Matisse’nin eserlerinin günlük hayatta kullandığı eşyalarının ziyaretçiler için sergilendiği villa tarzı bu müzede farklı sanatçılardan da eserler görmeniz mümkün.