Roma Balayı

İTALYA’NIN BAŞKENTİ ROMA

İtalya'nın başkenti olan Roma, balayınız için değerlendirebileceğiniz en güzel tercihlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Birçok tarihi içinde barındıran şehir, Hristiyanlar için büyük öneme sahip Vatikan'ı da sınırları içinde barındırıyor.
Akdeniz'e yakın olan şehrin nüfusu ise 3 milyon civarında. İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş olan Roma'ya gittiğinizde hayran kalmamak elde değil.
Muhteşem mekanlarla ve lezzetlerle buluşmaya hazır olun. Gelin sizlere Roma hakkında bazı bilgiler verelim.

ROMA'DA İKLİM
Yaz mevsiminde sıcak ve kurak, kış mevsiminde ise ılık ve yağışlı geçer. Şehirde Akdeniz ikliminin esintilerini fazlasıyla görebilirsiniz. Yılın her mevsimi gidebileceğiniz Roma’ya özellikle ilkbahar aylarında gitmenizi tavsiye edebiliriz.

ROMA'YA NASIL GİDEBİLİRSİNİZ?
İstanbul’dan Roma’ya düzenli olarak direkt ve aktarmalı uçuşlar mevcut. Bunun kararını vermek artık size kalmış. Doğrudan gitmek isterseniz yaklaşık 2 buçuk saat sonra Roma'ya varmış olursunuz. Roma'da iki tane havalimanı bulunuyor.

ROMA'DA  GEZİLECEK YERLER
Fontana di Trevi: Yapımı 30 yıl süren bu yer Aşk Çeşmesi olarak da bilinir. Roma‘da bulunan en büyük ve görkemli çeşmedir. Bir inanışa göre buraya gelen ziyaretçiler, sırtlarını çeşmeye dönerek omuzlarının üzerinden dilek diledikten sonra bozuk para atarsa, dileklerinin kabul olacağına ve Roma’yı tekrar ziyaret için gelebileceklerine inanırlar.
İspanyol Merdivenleri: 1510 senesinde Fransız kralı, 15. Louis Trinita dei Monti Kilisesi ile Sistina Yolu’nu birbirine bağlamak için yaptırmıştır. Bu yerler günümüzde halen kullanılıyor ve ziyaretçileri tarafından oldukça beğeniliyor. Etrafının rengarenk çiçeklerle donatılması da mekana ayrı bir hava katmış.
Colosseum: Milattan Sonra 72 yılında yapımına başlandıktan sekiz yıl sonra bitirilen Colosseum, 55.000 kişi kapasiteli büyük bir arenadır. Dönemin kralı bu yerde eğlenceler ve gladyatör savaşları düzenlermiş. Roma’nın sembollerinden olan bu yer, her yıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor ve gelenleri kendisine hayran bırakmayı başarıyor. 2007 senesinde Dünyanın 7 Harikası listesine girmeyi başarmıştır. Roma'yı gece hayatıyla da keşfetmenizi tavsiye ediyoruz. Muhteşem ışık gösterilerini mutlaka görmelisiniz.
Roma Forumu: Eski Roma’nın hüküm sürdüğü meydan olarak tarihteki yerini almıştır. Çok geniş bir alana sahip olduğu için tarihi eserler ve tapınakların fazlaca olduğu bu yer, çeşitli ekinlikler içinde fazlasıyla rağbet görmektedir. Dönemin ibadet, adalet, iş ve ticaretin de merkezi burasıydı.
Pantheon: Bütün tanrıların tapınağı olarak tasarlanan bu yer ilerleyen zamanlarda Hristiyanlar için kiliseye dönüştürülmüştür. Eski Roma’dan günümüze kadar gelmeyi başaran bu yapı, mimarisiyle eşsizliğini halen korumaya devam etmektedir. Rafaello’nun mezarı halen burda koruma altında tutulmaktadır.
Piazza di Navona: Roma'da bulunan geniş meydanlardan biri olan bu yer, zamanında at arabası yarışlarına ev sahipliği yapmış. Roma'ya yolu düşenlerin mutlaka uğradığı yerlerden biri olan bu mekanda sokak çalgıcılarının müzikleri eşliğinde akşam yemeğinizi ayrı bir havada yiyebilirsiniz. Sokaklar gece de kalabalık olduğundan geç saatlere kadar eğlenebilirsiniz.
Piazza Popolo: Halk meydanı olarak adlandırılan bu yer Roma'da bulunan en büyük alanlardan birisidir. Roma'da geniş alanların çokluğu dikkatlerden kaçmıyor. Dönemin sanatçılarının eserlerinin ve şapellerinin bulunduğu bu yerde Rafaello'nun da eserlerini görebilirsiniz. Günümüzde konserler, sergiler ve çeşitli etkinlikler yapılarak ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.
Vatikan Müzesi: Dünyanın en önemli ve en uzun müzesidir. İçinde çok değerli eserlerin bulunduğu müzede sıkı güvenlik önlemleri alınmış. Mimari yapısıyla da ziyaretçilerini büyüleyen bu mekanda bol bol fotoğraf çekmenizi tavsiye ediyoruz. Oldukça kalabalık grup tarafından ziyaret edilen bu müzeye giriş için erken davranmanızı tavsiye ediyoruz.