Saraybosna Balayı

BOSNA HERSEK’İN BAŞKENTİ SARAYBOSNA’DA BALAYI

Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna, Miljaka Nehri üzerine kurulmuş olan 420 bin nüfusuyla Bosna Hersek’in en kalabalık şehridir. Balayınız için ilginç bir deneyim yaşama şansını veren Saraybosna’da Osmanlı Dönemi’nden kalma mimari yapıları da görmeniz mümkün. Dilerseniz Saraybosna ile ilgili sizlere bazı bilgiler vermek istiyoruz.

SARAYBOSNA’DA İKLİM
Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna ılıman bir iklime sahiptir. Kış mevsimi soğuk ve kar yağışlı geçerken yaz mevsiminde ise hava sıcak ve nemlidir. Yazın ortalama sıcaklıklar 20 – 22 derece civarında seyrederken kışın ise bu sıcaklıklar 0 derece civarında seyreder.

SARAYBOSNA’YA NASIL GİDİLİR?
Ülkemizden Saraybosna’ya doğrudan uçuşlar bulunmaktadır. İstanbul’dan Saraybosna’ya doğrudan uçuşla 2 saatte varabilirsiniz.

SARAYBOSNA’YA GİDİLECEK EN UYGUN ZAMAN
Saraybosna’ya gitmek için en ideal aylar Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim aylarıdır. Yaz mevsiminde de gidebilirsiniz ancak havaların sıcak olması ve şehirde deniz olmadığından serinleme şansınızın düşük olması düşünüldüğünde en ideal zaman bahar aylarıdır diye düşünüyoruz.

SARAYBOSNA’DA YÖRESEL LEZZETLER
Saraybosna’da dünya mutfağından çeşitler bulabileceğiniz gibi yöresel lezzetlerin de tadına varabilirsiniz. Buraya kadar gitmişken tatmanızı önerdiğimiz lezzetlerin başında, kıyılmış et, soğan, sarımsak ve sebze ile yapılan Cevabi adı verilen yemek geliyor. Yine bunun dışında Boşnak Böreği’ni de denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Saraybosna’da yemek yiyebileceğiniz belli başlı mekanlardan bazıları ise şunlardır:
Dveri – Restaurant Jez
Tavola
Inat Kuca
To Be Or Not To Be

SARAYBOSNA’DA GÖRMENİZ GEREKEN YERLER
Baş Çarşı: Saraybosna’yı keşfetmek istiyorsanız başlamanız gereken nokta Baş Çarşı’dır. Şehirdeki en önemli alan olan bu yerde 1891 senesinde Josip Vancas  tarafından yapılan sebili görmenizi tavsiye ediyoruz. Bu bölgede yer alan 1754 yılı yapımlı Mehmet Paşa Sebili ise yanmıştır. Sebilin olduğu yerden bir başka Osmanlı mirası olan Çekrekçi Camisi’ni de rahatlıkla görebilirsiniz. Bu bölgede yer alan diğer önemli ve tarihi yapıtlar ise;
Eski Ortodoks Kilisesi
Baş Çarşı Camisi
Moriç Han
Gazi Hüsrev Bey Camisi
Bursa Bezistanı
Kurşunlu Medresesi
Gazi Hüsrev Bey Cami: Bu cami 2. Bayezid’in torunlarından biri olan Hüsrev Bey’in adını taşıyor. Aslında bu alan külliyenin bir parçası imiş. Caminin bahçesinde güzel bir şadırvan ve Gazi Hüsrev Bey’in türbesi yer alıyor.
Ferhadiye Caddesi: Gezintinize devam ederken bu cadde üzerinde bulunan Musevi Müzesi, Ferhadiye Camisi, Katolik Katedrali ve Ortodoks Kilisesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Farklı dinlerin ibadethanelerinin bulunduğu bu caddeyi de görmenizi tavsiye ediyoruz.
Umut Tüneli: Şimdiki havaalanına 800 metre uzaklıkta bulunan bu yer savaş döneminde Boşnak halkı için çok önemli işler yapmış. Sırplar tarafından işgal edilmeyen bölgede kalan bu tünel sayesinde yaralılar taşınmış, ilaç, yemek ve silah taşımacılığı yapılmıştır. Burayı ziyaret ettiğinizde eminiz sizler de hüzünleneceksiniz.

SARAYBOSNA’DA GECE HAYATI NASILDIR?
Şehirde gece hayatı pek yoktur. Mekanların neredeyse hepsi aynı tarzda yerlerdir. Burada eğlenebileceğiniz bazı mekanlar ise şunlardır:
Cinemas Club – Sloga
City Pub
Buddha Bar
Hacienda

SARAYBOSNA’DA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
Şehir genelde eski çarşı bölümünde toplanmıştır. Taksiye bineceğiniz zaman mutlaka pazarlık yapın. Çünkü bazen yüksek fiyatlar söyleyebiliyorlar. Önemli yerleri genelde birbirine yakın olduğundan taksiye çok fazla ihtiyaç da duymazsınız. Eğer Saraybosna’ya yakın yerleri de ziyaret etmeyi düşünürseniz uygun fiyata araba kiralamanız da mümkün.