Şili'de Balayı İçin Gidilecek Yerler

Şili'de Balayı İçin Gidilecek Yerler

Klasik tatil modlarından kurtulup balayınızı daha özel ve daha eğlenceli hale getirmek ister misiniz? Öyleyse sizin için hazırladığımız bu yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.Güney Amerika ülkelerinden biri olan Şili’nin başkenti Santiago’ya yaklaşık olarak 120 kilometre mesafede bir liman kasabası olan Valparaiso adını eminiz ilk defa duymuşsunuzdur.
Nobel ödeli kazanmış Şilili yazar Neruda’nın da evinin bulunduğu bu şirin kasaba, konumu, doğası ve yapılarından dolayı değişik bir balayı hayal edenler için değerlendirilebilir bir fırsat.
Valparaiso kasabasına gitmek için yolunuz dünyaca ünlü Şili şaraplarının üretiminde kullanılan bağların arasından geçiyor.Casablanca Vadisi desek belki zihninizde bir şeyler çağrışır. 1800’li yıllarda Güney Pasifik’in en büyük limanı olduğu kabul edilen Valaparaiso kasabası yerleşim olarak yamaçlara kurulan görüntüsüyle selamlıyor bizleri.Dolambaçlı ve olabildiğine dik sokakları, göze hitap eden ve insanı mutlu eden rengarenk evleri, şehre girdiğiniz andan itibaren sizleri etkisi altına almayı başarıyor.
2003 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başaran Valparaiso kasabasına vardığınızda vakit kaybetmeden gezmeye başlayacaksanız Echaurren Meydanı ve Serrano Caddesi’nden başlayabilirsiniz.Cerros Alegre limanının muazzam manzarası eşliğinde şehir turunuzu yaparken nobel ödüllü yazar Pablo Neruda’nın evini de ziyaret edebilirsiniz.Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi şehir dik yamaçlara kurulduğundan en önemli ulaşım araçlarının başında asansörler geliyor.Yamaçlarda oturanlar için bir nimet olan bu asansörler, turistler içinse yerini muhteşem bir liman ve deniz manzarasına bırakıyor.Burada ilginç olan bir başka detay ise asansörlerin 1883 – 1912 yılları arasında yapılması ve günümüzde halen aktif olarak kullanılması dikkat çekici bir detay.4 asansörün de kendine özgü tarzları bulunuyor.Asansör Concepcion şehrin ilk füniküleri, Asansör Polanco resimlerle güzelleştirilmiş, Asansör Baron ilk elektrik motorlu füniküler ve son olarak da Asansör Espiritu Santo ise cıvıl cıvıl evlerin, duvar boyama sanatlarıyla donatılmış sokaklara açılan asansör olarak sizleri bekliyor.Bu kadar detaylı bilgiden sonra şehre dönecek olursak, şehirde halen hizmet veren dünyanın en eski yeşil renkli şirin troleybüslerini burada bulabilirsiniz.
Valparaiso gezisinden sonra kendinizi halen dinç hissediyorsanız karayoluyla yaklaşık 10 dakika süren Vina del Mar’a da gitmenizi tavsiye ederiz.1874 yılında kurulan bu yer, eski dönemlerde üzüm bahçeleri ve çiftliklerle dolup taşıyormuş.Geçmiş yıllarda büyük depremler yaşayan Şili’de 1906 yılında Valparaiso’da meydana gelen 8.2’lik depremden sonra zenginler Vina del Mar’a taşınmaya başlamış. Burası Valparaiso’nun aksine dümdüz bir alan üzerinde kurulmuş.Günümüzde Vina Şili’nin ‘Bahçeler Şehri’ olarak anılıyor.Sözlük anlamı olarak ‘Deniz Kıyısındaki Üzüm Bağları’ adını taşıyan şehrin süslü bahçeleri, muhteşem plajları ve saray evlerinin müzeye dönüştürülmesiyle harika bir şehir konumuna bürünmüş. Bakmaktan hiç sıkılmayacağınız kumsalı, masmavi okyanusu ve dalgalar arasında süzülen sörfçüleri hafızanızda unutamayacağınız anlara sahne olacak.

GİDİNCE KESİNLİKLE YAPMANIZI TAVSİYE ETTİKLERİMİZ

Şili’nin oldukça meşhur olan kokteyli ‘Pisco Sour’un tadına bakın
Bella Vista’da haritadan uzaklaşıp sanki oranın yerlisiymiş gibi gezinmenize bakın ve rengarenk sokakları keşfedin
Valparaiso’da asansörlere kesinlikle binin.
Casablanca Vadisi’nden geçerken şarapları test edin.
Ülkemizde tadamayacağınız uygun fiyatlı deniz ürünlerinden mutlaka tadın.
Vina Casas del Bosque’de zaman kavramını ortadan kaldırın ve anın tadını çıkarmaya bakın.
Vina del Mar’a gittiğinizde kumsalda yürüyüşü ihmal etmeyin. Okyanusa karşı yürürken Nobelli yazar Pablo Neruda’nın kaleme aldığı ‘Yavaş yavaş ölürler, seyahat etmeyenler’ dizelerini taşıyan şiirini okuyun.
Bu kadar güzel şeylerden bahsettikten sonra eğer sizi biraz olsun etkilemeyi başardıysak bir güzel haber  daha verelim. Türkiye ile Şili arasında yapılan anlaşma gereği vizesiz olarak bu ülkeye tatile gidebilirsiniz.