Uzak Doğu'da Sizleri Bekleyen Bir Ada Ülkesi: Singapur

UZAK DOĞU’DA SİZLERİ BEKLEYEN BİR ADA ÜLKESİ: SİNGAPUR

Uzak doğunun görülmeye değer yerlerinden biri olan Singapur, balayınız için alternatifler arasında yer alabilir.Ekvatora yakın olan bu ada devletinin nüfusu ortalama 5 milyon civarında.

SİNGAPUR’A NASIL VE NE ZAMAN GİDİLİR?
Singapur’a gitmek için İstanbul üzerinden direkt uçuşlar mevcuttur. Ortalama 11 saatlik bir uçak yolculuğunun ardından kendinizi bu muhteşem ada ülkesinde bulacaksınız. Tropikal bir iklime sahip olan Singapur’da ortalama sıcaklıklar 25 ile 35 derece arasında değişiyor. 4 mevsim gidebileceğiniz bu ülkeye kış döneminde giderseniz aralıksız günlerce yağan muson yağmurlarına yakalanabilirsiniz. O yüzden yazın gitmeniz bize göre daha mantıklı.En güzel döneminde gitmek istiyorum diyorsanız Mayıs ve Temmuz ayı arasında gitmenizi tavsiye ediyoruz.

SİNGAPUR’DA NERELERDE KALINABİLİR?
Singapur’a gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.Ancak eğer bunu yapmadıysanız aşağıda belirtmiş olduğumuz yerlerde bulunan otellerde konaklayabilirsiniz:
Riverside
Orchad Caddesi
Marina Bay
Clarke Quay
Robertson Quay

SİNGAPUR’DA GELENEKSEL LEZZETLER
Singapur’da yemek kültürü oldukça gelişmiş olup, her yemek neredeyse bir şölen havasında geçiyor.Geleneksel lezzetlerin yanı sıra dünya mutfağından da çeşitler sunan bu ülke, sizleri fazlasıyla memnun edecektir.Singapur’a vardığınızda yöre halkı tarafından çok sevilen geleneksel ‘acılı yengen’ in tadına bakabilirsiniz.İçinde zencefil,sarımsak acı biber gibi karışımların olduğu bu yemek belki de tam sizin damak tadınıza göre.Yöre halkı yemeklerinde tropikal meyveleri oldukça sık bir şekilde kullanıyor.Bunlardan başlıcaları; papaya, rambutan, chiku oldukça yoğun olarak kullanılıyor.Tabi bir de tropikal meyve denince olmazsa olmazların başında gelen tropikal içecekleri de mutlaka tatmalısınız.Singapur’da her bütçeye uygun restoranlar bulmak mümkün.Eğer geleneksel yemekler hoşunuza gitmezse dünya mutfağından çeşitler de( Brezilya, Kore,Japonya, İtalya, Fransa, İrlanda) oldukça yaygın.

SİNGAPUR’DA GEZİLECEK YERLER
Singapur, tadına doyamayacağınız güzellikte bir yer.Gökdelenler, büyük alışveriş merkezleri, kültürel ve etnik yerleşim yerleri ile bolca çeşitlilik sunuyor.Sevdiğinizle şehre gelip bir güzel karnınızı doyurduktan sonra şehri keşfetmek için derhal gezi turunuza başlayabilirsiniz.Unutulmaz anlarınızda bırakın şehir de size eşlik etsin.Dilerseniz kısaca bu yerlerden sizlere bahsedelim.
Orchard Caddesi : Singapur’un en önemli caddelerinin başında gelen bu yer, şehirdeki en önemli alışveriş mekanlarını da barındırıyor.Bol bol alışveriş yapma imkanını sizlere sunan Orchard Caddesi, adını bölgede bolca bulunan orkide ağaçlarından alıyor.Cadde üzerinde konaklamanız için oteller de bulunuyor.Yine Singapur Ulusal ve Sanat Müzeleri de bu bölgede yer alıyor.
Raffles Place :  Şehirde bulunan en yüksek ve görkemli gökdelenler bu bölgede yer alıyor.Singapur Nehrinin güney kısmında yer alan bu bölgede Republic Plaza, UOB Plaza ve UOB Center’ı görebilirsiniz.Binaların en önemli özelliklerinin başında hepsi de çelik malzeme kullanılarak inşa edilmiştir.Raffles Place’da yer alan Aslan Heykeli’nin devasa görüntüsü mutlaka fotoğraf çektirmeniz gereken yerlerden biri.60 metre yüksekliğindeki bu yapıya Merlion adı verilirken aynı zamanda 1964 senesinde şehrin simgesi olarak da seçilmiştir.
Sentosa Adası : Geçmiş dönemlerde İngiliz askerleri tarafından üs olarak kullanılan bu bölge 1967 yılından beri başta turistler olmak üzere her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen tatil tesisi olarak restore edilmiştir.İçinde devasa akvaryumlar bulunan bu tesislerde 250 farklı türde deniz canlısı da yaşam sürmektedir.Burada ilginizi çekecek önemli yerlerden biri de okyanusun derinliklerinde yer alan 83 metre uzunluğundaki tünel içinde eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.
Çin Mahallesi :  Eğer Singapur’un tarihini merak ediyorsanız bu mahalleyi gezmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. 1900’lü yılların başında kurulan bu mahallede gezebileceğiniz birçok tarihi mekan bulunuyor.Bu bölgede bulunan ‘Sri Mariamman Temple’ı da ziyaret edebilirsiniz.
Arap Mahallesi : İslam kültüründen örnekler görebileceğiniz bu mahallede bir de 5000 kişinin aynı anda ibadet edebildiği Singapur’un en büyük camisi Sultan Camisi’de bulunuyor. Bu mahalledeki lezzetlerden tatmanızı tavsiye ederiz.