Kolye

Kolye

Günlük kullanılabilecek takıların ilk sırasında tektaş pırlanta kolye ve renkli taşlı pırlanta kolye modelleri gelir. Hediye olarak renkli taşlı pırlanta bakıyorsanız , hediyenizi takdim edeceğiniz hanımefendinin hangi renk taşı sevdiğini iyi bilmelisiniz.  

Safir Kolye :

Safir doğada oluşmuş en kıymetli taşlar arasında yer almaktadır. Safir taşı özel kılan asil koyu mavi rengi kadar, elmastan sonra sertlik ve çizilmezlik derecesi en yüksek değerli taştır. Aynı sertliğe sahip taşların çizebileceğini de zihnimizin bir köşesine not alalım. 
Genelde yapılan en sık hatalardan biri mücevherlerin hepsini aynı yere koymaktır. Taşların üst yüzeyleri birbirlerine sürtünürse taşların çizilme olasılığı yüksektir. Her bir mücevheri ayrı ayrı muhafaza etmekte her zaman yarar vardır. Safir kolyelerin en büyük avantajı; gün ışığında bile oldukça parlaması, kapalı mekanlarda yer alan farklı ışıklardan etkilenmeyerek doğal rengini korumasıdır. Bu yüzden de bir çok hanımefendi tarafından tercih edilmektedir. Sizde doğum günü veya doğum hediyesi olarak safir kolye modellerini hediye olarak alabilirsiniz.

Zümrüt Kolye :

Zümrüt taşlar elmas ve safir taşlar kadar sertlik derecesi yüksek değildir.  Yüksek sıcaklık ve ateşe karşı dayanıklı olmayan değerli taşlar arasındadır.  Zümrüt kolye modellerine taşların takımı diğer taşlara oranla daha dikkatli ve hassas şekilde yapılır. Zümrüt yüzüklere nazaran sabun,alkol v.b kimyasallara temas ihtimali düşük olduğundan kolyenin kullanımı daha kolaydır. Yine de taşın renginde bozulma olmaması açısından yıkanırken,sıcak su ve kimyasallardan uzak tutmakta fayda vardır.  Zümrüt taşları,  özel zümrüt yağı ile taşların canlılığını koruması ve daha da canlanması için 3 ay da bir yağlamanızı öneririz.
Kırılgan yapısına rağmen zümrüt, yeşil rengi ile kadınları cezbederek beğenisini kazanmaktadır.

Yakut Kolye :

Batı medeniyetlerinde kraliçe taşı, hint kültüründe ise taşların efendisi olarak adlandırılır. Yakut taşın sertlik değeri safir ile aynıdır. Yakutlar içindeki elementlerin yoğunluk derecesine göre kırmızı ,bordo ve pembe  
renklerinde de olabildiği gibi ara tonlarda da olabilmektedir. İçi berraklığında damar olmayacak kadar kusursuz yakut taş bulmak neredeyse imkansızdır. Boyut olarak 4 karat üzerinde renk ve berraklık olarak kusursuz bir yakut nadir bulunduğundan fiyat olarak pırlanta kesim bir taştan daha da pahalı olabilir. Günlük kullanım için oldukça uygun olan yakut kolye modelleri sadece yakut taşlı olabileceği gibi, yanlarına pırlantanın eşsiz parıltısını alarak daha da cezbedici hale getirilebilir.
Linki tıklayarak pırlanta kolye modellerimizi görüntüleyebilirsiniz =>> https://thalespirlanta.com/pirlanta-kolyeler.htm