Alyans Nedir

Alyans Nedir?

Kelime anlamı olarak alyans İngilizce ‘alliance’ tan kelimesinden gelen anlaşma, ittifak anlamına geliyor. Sözlük anlamı dışında evlenmek isteyen âşık iki insanı birbirine bağlayan alyansın anlamı nedir?
Evliliklerin yegâne simgesi olan alyansın anlamı âşık iki insanı sonsuza dek birbirine bağlayan yüzüklerdir. Âşık iki insanı sonsuza dek sonsuz sevgi, sonsuz mutluluk, sonsuz beraberlik ve sonsuz bağlılık ile birbirlerine bağladıkları yüz yıllar boyunca söylenmiştir. Her insan bir gün evlenip, mutlu bir yuva kurmayı hayal eder. Bir kadın ve bir adamın ömür boyu, iyi günde kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta birbirini asla bırakmayacağı anlamına gelen evlilik ciddi bir iştir. Evlenmek kadar evliliği yürütmekte oldukça zordur. Her ailenin adetleri, gelenek ve görenekleri faklıdır. Ama evliliğin olmazsa olmazı alyanstır. Çok az çift alyans tercih etmemektedir. Alyans iki insanı birbirine bağlayan bir semboldür. Yuvarlak oluşu hiç bitmeyecek bir sevgiyi ifade etmektedir. İlk olarak Mısırlılar tarafından kullanılmıştır. Günümüzde evlilik dışında da kullanılan alyans bağlılığı temsil etmektedir.
Yüzüğün yuvarlak olması hiç bitmeyecek bir aşkın ve sevginin sonsuza dek devamlılığını temsil etmektedir. Ayrıca alyansın sol elin yüzük parmağına takılmasının da bir sebebi vardır. Mısırlılara göre sol elin dördüncü parmağından kalbe kadar hiç kesilmeden giden bir aşk damar olduğuna inanılırdı. Böyle bir inanışın sonucunda alyans bu parmağa takılmaya başlandı ve günümüze kadar böyle devam etti. Zaman ilerleyip toplumlar gelişmeye başlayınca alyanslar değerli madenlerden yapılamaya başlanmıştır. Bunlardan en ünlüsü ise pırlanta olarak bilinir. Pırlanta ise ilk olarak 1477 yılında Avusturya Arşidükü Maximilian’ın Burgonyalı Mary’ye hediye ettiği pırlanta yüzük ile kullanılmaya başlamıştır.
O devirlerde erkekler takmıyorlardı ancak günümüzde pırlantalı alyans bayanlar, sade alyans ise beyler tarafından kullanılmaktadır. Alyansın anlamı kısaca evliliğin en büyük sembolü olarak değerlendirilir. Ömür boyu evli çiftler alyans takarak evliliklerini bu takı modelleri ile sembolize ederek ölümsüzleştirirler. Çevrede ki insanlar da alyans modellerini sol yüzük parmağında gördüklerinde kişilerin evli olduklarını da net bir şekilde anlar. Alyans modelleri her marka tarafından farklı şekillerde ve farklı gramajlarda üretilir. Bu neden dolayısı ile maddi değeri de son derece farklılık gösterir. Bazı çiftler, alyansların içerisinde isim ya da bu gibi birkaç farklı not yazdırma yoluna da mutlak surette gitmektedirler.
Alyans, günümüzde en ön çok önemsenen takı türlerinden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Evliliği sembolize eden en önemli takı türlerinden birisi olarak dikkatleri çeken alyans modelleri, kısa zaman içerisinde bayanlar ve erkekler tarafından da son derece önemsenen bir takı modelidir. Evlilik teklifi esnasında genellikle tektaş pırlanta yüzük modelleri erkekler tarafından tercih edilmektedir ve tek taş yüzükler genellikle bayanlara has takı türleri olarak da dikkatleri çekmeyi başarır. İnsanlar ömürleri boyunca en uzun süreli kullandıkları takı alyanstır. Bu nedenle alyans seçerken çok dikkatli seçilmeli ve kalitesine önem verilmelidir. İlk olarak alyansın cinsine yani altın mı, gümüş mü, pırlanta mı ona karar verilmeli. Bu kararı verdikten sonra güvenilir bir kuyumcuya ya da güvendiğiniz bir internet sitesinden yüzük modellerine bakmaya başlayabilirsiniz. 
Öncelerde tek renk ve altın olarak üretilen modeller çok fazlaydı. Artık günümüzde alyansları farklı renklerin bir araya getirilerek yapılan modellerinde bulabilirsiniz. Eskiden olduğu gibi tek bir model yok. Alışverişine çıktığınız zaman göreceksiniz ki birçok mağazada birçok farklı model bulabilirsiniz. Bütçenize uygun fiyatlarda thales pırlanta da alyans bulmanız  mümkün olacaktır. Sonsuz aşkınızı simgeleyen alyansınızı alırken defalarca düşünün ve en çok beğendiğini modeli alın. Aldığınız alyans aşkını yansıtsın.