Elmas Mı Pırlanta Mı

Elmas Mı Pırlanta mı?

Mücevher sektöründen doğru bilenen yanlışlardan biri de elmas ve pırlantanın iki farklı taş olduğu inancıdır. Elmas Pırlantanın doğada bulunan işlenmemiş haline denilir. Pırlanta ise zamanla çok beğenilmiş olan kesim şeklidir.
Birçok yabancı kaynakta ‘brilliant cut diamond’ yani pırlanta elmas kesim kaynağına sıklıkla rastlarsınız. Ülkemizde ise pırlanta ve elmas iki farklı taş olarak bilinmektedir.
Elmas karbon atomlarının yüksek ısı ve basınç altında yerin derinliklerinde kristalleşme ile oluşur. Pırlanta 1919 yılında Marcel Tokowsky tarafından yaratılmış kesim biçimine verilen addır.
İngilizce Brilliant olarak adlandırılan kesim ile değişik biçimler elde etmek mümkündür.  Elmas kesim yüzeyi alt kısmı düzdür ve daha fazla parlaklık için aynalarda kullanılan foya (  kalay ve alüminyum karıışımı ile elde edilir.) denilen malzeme vardır. Pırlanta 3 kısımdan oluşur taç, kemer, külahtır. Taç kısımda kesim yüzeyi daha fazladır, alt kısım külah kubbe gibidir. Işık külahtan kırılarak yukarıya çıkar ve taç kısmından gözümüze yansır.
Elmasın ışıltılı gösterişini ortaya çıkaran en iyi kesim biçimi pırlanta olduğu için zamanla elmastan öne çıkmıştır.
Manevi ve maddi olarak pırlanta daha değerli olarak kabul edilir. Kısaca açıklamak gerekirse elmas pırlantanın işlenmemiş ham hali pırlanta ise sadece kesimin ismidir.

Pırlanta mı?

Pırlantanın değeri doğa da ne kadar nadir bulunmasına fiyatı ise taşıdığı özelliklere bağlı olarak değişmektedir.
Çıplak gözle baktığınızda hepsi aynı gibi görünse de hiçbir pırlanta bir diğeri ile aynı değildir. Örneğin aynı karat ağırlığında iki farklı pırlantanın fiyatının farklı oluşu 4C adı verilen özellikten kaynaklanır.
Bu 4C kuralı renk(colour), Berraklık (Clarity), Karat (Carat),Kesim (Cut) olarak isimlendirilir.
Bu nedenle pırlantamı elmas mı sorusunun bir anlamı olmadığını görmüş oluyoruz. Pırlanta özellikle kadınlar tarafından büyük bir yere sahiptir. Bu açıdan bakıldığında pırlanta bir takı her kadını aynı şekilde heyecanlandırır ve sevindirir.
Hediye arayışında iseniz mutlaka pırlanta bir takı seçimi yapmalı hayatınızda değer verdiğiniz kadına olan duygularınızı kolay şekilde ifade etmenize yardımcı olur.
Özellikle ülkemizde tektaş pırlanta en çok tercih edilen pırlanta takılardan biridir. Pırlanta seçimi yaparken en büyük güvence sertifikadır. Bu sertifikalar uluslararası sertifikalar ve firma sertifikalarıdır.