En Popüler Pırlanta Kesim Şekilleri

En Popüler Pırlanta Kesim Şekilleri

Pırlantanın ham ve işlenmemiş hali olan elmas yüzyıllar boyu insanoğlu onu bulana kadar olgunlaşmayı bekler. Usta bir ele gelene kadar. Pırlanta meraklılarının ilk dikkat ettiği karat özelliğinden sonra pırlantaya ışıltısını ve görünüşünü sunan cut yani kesim şekli oldukça önemlidir. Pırlanta elmasın kesim çeşidinin adıdır. Taç, kemer ve külah şeklindedir.
Pırlanta kesim şekilleri ışık kırılması sonucunda yansımaları oldukça iyi şekilde ortaya çıkarır ve bu durumda birkaç farklı kesim ve en popüler kesim modellerini sizler için anlatacağız.
Pırlanta kesimlerine göre beş farklı kategoriye ayrılır bunlar;
· Poor ( kötü)
· Fair( Makul)
· Good (iyi)
· Very Good( çok iyi)
· Excellent ( Mükemmel)
Bu kategorilerde Very Good ve Excellent kesime sahip pırlantaları tercih etmek daha doğru olacaktır çünkü ışığın yansıması ve parlaklık mükemmeldir.

Pırlanta Kesimleri

Pırlanta yüzyıllardır herkes tarafından en sevilen değerli taş olmuştur. Ham elmas çıkarıldıktan sonra işlenerek kullandığımız takılar olarak sergilenirler. Pırlantanın sahip olduğu 4C özelliği değerini belirlemede en önemli etkendir. Bu 4C özelliği için cut yani kesim şekilleri de satın alırken önemli bir faktör haline gelir.

Yuvarlak Kesim( Round Cut)
Yuvarlak kesim dünyada en çok tercih edilen pırlanta kesim şeklidir. Işığı en iyi yansıtan kesim olduğu için en çok tercih edilenler arasındadır.
Bu kesim şekli pırlanta ile bileşince ortaya ışıl ışıl bir takı ortaya çıkar. Taşın renk ve berraklığına göre parlaklık verir.
Bu kesim modası hiç geçmeyecektir tercih ederken bu mükemmel kesimi tercih etmenizi öneririz.

Markiz Kesim ( Marquise Cut)
Markiz kesim pırlantanın kesim modelleri içinde yer alan en farklı kesimidir. Pırlantanın uçları sivriltilerek elde edilir taşın karat ağırlığı en yüksek seviyeye çıkarken daha büyük görünmesine yardımcı olur.
Ayrıca bu kesim bir tektaş pırlanta yüzüğünde kullanılırsa parmağın daha ince ve uzun görünmesine de yardımcı olur.
Vintage tarza sahipseniz markiz kesim tam size göre!

Oval Kesim (Oval Cut)
Oval kesim yuvarlak kesim ile benzerlik gösteren en sık tercih edilen kesim modelidir. Yüzük tercihinde parmakları uzun ve ince gösterir. Parlaklığı ve ışıltıyı en iyi yansıtan oval kesim modeli takıların gösterişli olmasını sağlar. Yuvarlak kesimlere göre pırlanta daha büyük görünür.

Damla Kesim ( Pear Cut)
Yüzükten ziyade daha çok gerdanlık, küpe gibi takılarda daha çok kullanılan damla kesim üst tarafı yuvarlak alt tarafı sivri uçludur. Armut kesim olarak anılır. Taşın kesiminden dolayı uzun oluşu parmaklarda inceltme özelliği de taşımaktadır.

Kalp Kesim ( Heart Cut)
Aşkın sembolü haline gelen kalp figürü şekli itibarı ile oldukça özel bir tasarımmış görüntüsü verir. Ülkemizde çok tercih edilen bir kesim olmasa da değişiklik arayanlar için tercih edilecek bir kesim şeklidir.

Baget Kesim ( Baguette Kesim)
Baget kesim modelinin en belirgin özelliği kenar kısımlarının kesilme biçimidir. Genellikle alyanslarda tercih edilen bu kesim modeli tektaşlarda tercih edilmesi durumunda oldukça marjinal bir tasarım ortaya çıkmaktadır.

Zümrüt Kesim ( Emeralt Cut)
Daha çok fantezi kesimler içinde yer alan bu kesim şekli dikdörtgen ve kare şeklindedir. Bu kesimin en büyük özelliği taştaki tüm kusurları açıkça göstermesidir. Zümrüt kesim bir yüzük seçimi yapılacaksa taşın renk ve berraklık sınıflarına özen göstermekte fayda var. Daha az parlaklık seviyorsanız eğer tercih edebilirsiniz.

Prenses Kesim ( Princess Cut)
Özellikle tektaş yuvarlak kesim pırlantadan sonra en çok tercih edilen kesim eklidir. Şekil bakımından kareye benzeye köşelere ve sivri olan bir tektaş kesimi olduğu için prenses kesim tektaş denilir. Asalet ve soyluluğun simgesidir. Dünyada yuvarlak kesimden sonra en çok tercih edilen modeldir.
Yukarıda saydığımız modeller dışında da kesim şekilleri mevcuttur fakat Ülkemiz ve dünya genelinde tercih edilen kesim şekillerini sizler için açıkladık. Thales Pırlanta olarak tasarımlarımızda Prenses, baget, yuvarlak, oval, zümrüt kesim taşlarını genellikle kullanmaktayız.