HRD Antwerp Sertifika Nedir?

HRD Antwerp Sertifika Nedir? 

Dünyada nadir bulunan en değerli taş olan elmas pırlantanın işlenmemiş ham halidir. Pırlanta aslında bir kesim (cut) şekli olmasına rağmen ayrı bir taşmış gibi düşünülür. Dünya üzerinde çıkarılan tüm pırlantalar birbirinden farklı ve hepsi eşsizdir. 

Her biri özelliklerine göre değerleri değişmektedir. En değerli taş olan pırlantalar için sahtecilik konusunda denetlenmesi ve bunun belgelenmesi hem satıcı firma hem de alıcı müşteri açısından büyük önem arz etmektedir.

Pırlantaların dünya çapında belirlenmiş standartlarda sertifikalanmasının amacı da budur zaten. Pırlantaları sertifikalandıran dünyanın en büyük kurumlarından biri olan HRD Antwerp kurumudur.

HRD Antwerp Sertifika Kurumu

HRD Antwerp 1976 yılında Belçika’nın Antwerp kentinde kurulmuş ve kar amacı gütmeyen bir kurumdur. HRD kurumu bugün dünyada en büyük test laboratuvarına sahip olmasından dolayı birçok pırlanta satan firma bu kurumdan onaylanan pırlantaların ürünlerini mağazalarında bulundurmaktadır.

HRD Antwerp Kurumu pırlantanın sınıflandırma süreçlerindeki her adımı dikkatli analiz ederek pırlanta uzmanlarının bu süreci hızlı ve verimli şekle getirirler.

Bu sınıflandırma süreci için yarı otomatik birçok cihazı tasarlayarak geliştirmiş çok detaylı testler sonucunda bu yarı otomatik cihazların son derece tutarlı sonuçları tespit edilmiştir. HRD Antwerp pırlanta sertifikalandırma teknolojisinde alanında en ileri seviyelerde kalmaya devam ediyor.

HRD en son teknolojik donanımlar ve alanında en iyi gemologlar ile birlikte pırlantalar için rapor ve sertifikaları kusursuz şekilde hazırlarlar.

Kurumun raporları doğrultusunda müşterinin kuşku duymadan satın almasını sağlarken aynı zamanda pırlantanın 4C özelliğini de titiz çalışmalar sonucunda belirlemiş olur.

HRD Antwerp Sertifika Önemi

HRD Antwerp sertifikası pırlantanın değerini belirlemede önemli faktör olan 4 unsuru belirleyerek bir değerlendirme yapar. Bu 4 unsur karat, berraklık, kesim ve renktir. HRD Antwerp kurumundaki uzmanlar bu 4 özelliği müşterinin nasıl bir pırlanta aldığını bilmesi için detaylı şekilde inceler ve rapor oluşturur. Bu rapor HRD sertifikası olarak pırlanta alacak kişilere ürünün yanında verilir. Bir pırlantanın HRD sertifikasına sahip bir pırlantanın tüm karakteristik özelliklerine sahip olmuş olursunuz. Satın aldığınız pırlantanın imitasyon ve fason bir taş olmadığının garantisidir. Pırlantanın kimliğidir.Bir tane pırlanta HRD sertifika alabilmek için 6 tane gemolog tarafından incelenir. Bu inceleme profesyonel araç ve gereçlerle yapılır.

HRD sertifika ne işe yarar ve pırlantam açısından önemi nedir diye merak ediyorsanız eğer bu sertifika pırlantanın özelliklerinin belgesidir. Dünya çapında kabul görmüş bir belgeye sahip pırlanta satın almak oldukça olunarak uluslararası güvencede satın alınmış olacaktır.

HRD Sertifikanın Orijinalliği Nasıl Anlaşılır?

HRD sertifikaya sahip pırlanta dünya çapında kabul edilmiş orijinal pırlantadır. Kurum sertifikası yani raporları ancak bir mercek veya UV ışığı altın görülebilecek güvenlik unsurları içerir bunlar;

HRD sertifika kutusunun üzerinde yer almakta olan siyah çizgilerde mikronda bir ölçekle 10x özellikli bir mercekle görünebilecek şekilde HRD Antwerp yazılıdır. Derece raporunda yalnızca Uv ışığı altında görünebilen floresan işaretler bulunur.

Sertifikanın ön kısmında kurum logosu yer alıyor. Kutunun içinde yer alan güvenlik çizgisi ise kopyalanma riskine karşı güvenlik önlemi alınmış oluyor.

Ön kısımda yer alan logo ancak ışığa tutulduğunda görülebiliyor. Sertifikanın kağıdı HRD Antwerp için özel olarak üretilerek numaralandırılıyor.

Thales Pırlanta olarak HRD Sertifikalı ürünlerimize göz atarak aradığınız tektaş pırlanta yüzüğe sahip olabilirsiniz.