Pırlanta Berraklık Skalası

Pırlanta Berraklık Skalası ( Clarity)

Yüzyıllardır göz alıcı etkileri ile kadınların en göz alıcı ve kıymetli değerli taşı olan pırlantayı sıradanlıktan ayıran önemli özellikleri vardır.4C kuralı olarak bahsedilen bu özellikleri içerisinde berraklık kaliteyi yansıtan önemli bir faktördür.
Alışveriş sırasında tam değerinde bir pırlanta satın almak istiyorsanız bu özellikleri bilmelisiniz.
Birçok kişi için pırlantanın değerini karat belirler gibi kesin bir yargı olsa da berraklık, kesim, renk gibi özelliklerde oldukça önemlidir.
Pırlantada Berraklık Nedir?
Pırlantada berraklık basit bir şekilde tanımlamak gerekirse taşın üzerinde yer alan kusurların miktarıdır.  Bir doğa mucizesi olan pırlantaların her birinin farklı özellikleri vardır bu nedenle hepsinin birbirinden ayrı berraklık dereceleri bulunur.
Bazı pırlantalar çok hasarlı iken bazılarında yok denecek kadar az kusur bulunur. Pırlantanın kusurunu görebilmek çıplak gözle neredeyse mümkün değildir. Özel mücevher büyüteçleri ve pırlanta taşı uzmanları tarafından görülerek değerlendirilir.
Kusur olarak adlandırılan durum doğal izlerdir bu doğal izler ne kadar az olursa taşın kalitesi aynı ölçüde artar.
Berraklık gibi bir özellik ancak alanında uzman bir kişi tarafından bilinebilir. Örneğin 0.43 karat bir pırlanta 0.70 karat bir pırlantadan daha yüksek bir fiyata satılabilir. Karat olarak daha küçük olmasına rağmen taşın berraklığı mükemmele yakın bir özelliktedir.
Pırlanta Berraklığını Etkileyen Faktörler
Pırlanta berraklık skalası konusunda ilk bilinmesi gereken ışığı doğru şekilde yansıtmasıdır. Işığın yansıması konusunda berraklığı etkileyen faktörler göz önüne alınmalıdır.
Çatlaklık en temel faktördür. Gözle görülebilir düzeyde çatlak ve hasar görmüş ise berraklığı oldukça etkiler. Bir diğer faktör ise çiziklerdir bu durum dışarıdan bakıldığında belli olmamakla birlikte ölçüm aletleri ile uzman kişiler tarafından belirlenebilir. Bu unsurların yanında çıkmayan tüm lekeler ve taşın oluşumunda var olan renk tonları da berraklığı etkiler.
Pırlanta Berraklık Skalası Nedir?
Pırlantada berraklık skalası F ile I arasında değişkenlik gösterir. FL ve IF alanında yer alan pırlantalar kusursuzdur ve fiyat olarak oldukça yüksektir.

Tüm berraklık skalalarını başlıklar altında kısaca açıklayalım;
FL- Flawless Dimaond
Türkçe çevirisi kusursuz pırlanta olarak çevrilen F berraklık skalası özel büyüteçler ile 10 kat dahi büyütüldüğünde hiçbir iz, kesim hatası olmayan mükemmel pırlantalardır.
IF- Flawless Diamond
Pırlantanın içerisinde doğal olarak bir iz bulunmayan fakat taşın kesimi veya cilası yapılırken oluşan küçük izlerin bulunduğu mükemmele en yakın berraklık derecesidir. 
VVS1- VVS2/ Very Very Slightly Included Dimaond
Büyüteç ile 10 kat büyütüldüğünde içerisinde yabacı cisimlerin zorla görülebildiği derecedir.
VS1-VS2/ Very Slightly Included Dimaond
10 kat büyütüldüğünde yabancı cisim ve maddeler, kristal ve buğu içeren alanlar görülebilir.
S1-S2-S3/ Slightly Included Dimaond
Uzmanın 10 kat büyütmesi sonucunda çatlak, çukur ve yabancı maddeler gördükleri derecedir.
I1,I2,I3- Included Dimaond
Çıplak gözle dahi görülebilen çok fazla kusura sahip berraklık derecesidir.
Pırlanta bir ürün satın alırken Thales Pırlanta olarak önerdiğimiz berraklık derecesi SI1 ve üzeri olan dereceler satın alınabilir berraklık skalalarıdır. Örneğin 0.70 karat bir pırlanta satın alıyorsanız yansımayı çok etkilediğinden dolayı minimum VS2 derecedir.
VS2- SI1 kalite ve fiyat oranı bakımında ideal olan bu renk skalası satın alınması oldukça uygundur.
Pırlanta bir ürün satın aldığınızda sertifikasının üzerinde berraklık derecesi yer alır.