Pırlanta Çapları

Pırlanta Çapları

Karat bir pırlantanın ağırlığını ifade etmek için kullanılan terimdir. Pırlantalar karat cinsinden satılırlar ve pırlanta çapı ile genellikle karıştırılır.
Pırlantanın çapını anlamak için ’mm’ ölçümlerine bakmak gereklidir. Karat ağırlık birimi olsa da her pırlantanın ağırlığına göre yaklaşık taş çapı ve yükseklik değeri vardır. Elektronik kumpas sayesinde de bir taşın yaklaşık formül ile bulabiliriz.
Maksimum çap× minimum çap+ yükseklik× 0,0062 = karat seklinde formülle edilebilir. Taşın kesim kalitesine göre taşımızın ağırlığında %10’luk oynama olabilir. Bu formül kesim ve simetrisi excellent yani mükemmel özelliklere sahip taşlar üzerinde yanılma payı sıfırdır.
Pırlantanın çapı ve karat ağırlığı çoğu zaman karıştırılır. Bunun için öncelikle karat ve çapı kısa olarak anlatarak aradaki farkı anlatmak daha doğru olacaktır.

Pırlanta Karat Ağırlığı Nedir?

Pırlantanın karat ağırlığı sadece ağırlık ölçüsüdür. Örneğin; 1 karat 200 mg yada 0.2 gr’dır. Bir taşın fiyatını karatlara bölmek parça başına fiyatını verir, buda daha pahalı olan pırlantayı seçmek için kullanılır ve popüler bir ölçü birimidir.

Pırlanta Çapı Nedir?

Genel anlamda pırlanta çapı taşın yüksekliğini genişliğinin yanı sıra bazı parçaların ölçümlerini ifade eder. Satın alınmak istenildiğinde genellikle pırlantanın çapı için taşın üst kısmı ve pırlanta kesim kalitesini belirleyen önemli bir unsurdur.
Bir pırlantanın en üst kısmının büyüklüğünün önemi mücevherin görünür kısmı oldu içindir. Bu durumda pırlantanın kesimi de oldukça önemlidir nedeni ise parlaklığı etkileyeceğindendir. Aynı karattan iki tane taşın çapı birbirinden farklı olabilir.

Pırlanta Çapını Etkileyen Unsurlar

Karat ağırlığı bir pırlantanın çapını etkileyen unsur olsa da en önemli unsur taşın kesimidir. Bazı pırlanta kesim şekilleri taşların daha sığ kesilmesini gerektirirken bazı taşların daha derin kesilmesini sağlar.
Örnek verecek olursak zümrüt kesim bir taş dikdörtgen ve sığ bir kesimi vardır, yuvarlak ve prenses kesimler daha derindir. İki adet 1 karat yuvarlak kesim pırlanta farklı genişlik ve yüksekliklere sahiptirler.
İki taş aynı ağırlığa sahip olsa da bir yüzük halkası içinde ayarlandığında derin olanı daha küçük görünürken sığ olanı daha büyük görünür.

Pırlanta Çapı Karat Ağırlığını Nasıl Etkiler?

Pırlantanın belirli parçalarının büyüklüğünü değiştirerek onu kesen usta daha ağır veya hafif olmasını sağlayabilir. Aynı çapa sahip iki yuvarlak pırlanta var ve bunlardan biri daha derin ve kalın kesilmişse bu taş daha ağırdır.Daha derin bir elmas daha pahalı olabilir çünkü daha ağırdır. Yukarıdan bakıldığında ise sığ taşa nispeten daha büyük görünmez.
Pırlanta satın alırken öncelikle çapına ve boyutuna bakarken kesim derecesini de kontrol etmelisiniz. Pırlanta satın alırken bir pırlanta uzmanı olmadığınız için bu konu size karmaşık gelebilir. Thales Pırlanta olarak sizler için en uygun pırlantayı önereceğimizden şüpheniz olmasın.