Pırlanta Montür

PIRLANTA MONTÜR

Yüzük alırken seçeceğiniz montür öncelikle sizin kişisel zevkinize uyumlu olmalı. Ancak satın almadan önce mücevher yapımında kullanılan en yaygın montür stilleri hakkında bilgi edinmek iyi bir fikir olur. Bezel montür stilinde taş tamamen metal çemberi ile çevrili. Çemberin kenarları düz, ya da yuvarlatılmış olabilir, arkaları açık ya da kapalı olabilir. Bezel montür taşın daha büyük görünmesini sağlar ve aynı zamanda onu zedelenmelere karşı korur. Eğer favori metaliniz sarı altın ise unutmayın ki beyaz bir taşı tamamen çevreleyen sarı altın rengini taşa yansıtıp onun beyazlığını azaltır. Öte yandan sarı altın montürü yakut gibi kırmızı taşların rengini daha kırmızı, zümrüt yeşili taşların rengini ise daha yeşil görünmesini sağlar. 
Tırnaklı montür mücevher yapımında kullanılan en yaygın montür türüdür ve onun dört veya altı tırnak gibi çeşitleri vardır. Ayrıca tırnaklar montür de düz, hafif yuvarlatılmış ya da V-şeklinde olabilirler. Fazladan tırnak sayısı taşa ekstra güvenlik ve daha büyük görünüm sağlar, ancak çok küçük bir taşı çevreleyen fazla tırnak sayısı taşı tamamen kapatır ve montürü öne çıkarır. Markiz, kalp veya damla şeklinde pırlanta satın almayı düşünüyorsanız, bu taşların sivri uçlarını kuruyan V-şeklinde tırnakların olmasını dikkat ediniz. 
Bu montür stili bugünlerde alyans yapımında çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
Taşlar aralarında hiç metal olmadan yan yana bir kanala yerleştirilir. Bu mıhlama türü bazen tek taş yüzüklerin yan kollarında da görülebilir. Kanal mıhlama stilini andıran çubuk mıhlama modern ve klasik mıhlama görünümleri birleştiriyor. Bu mıhlama stili genellikle tam tur taşlı alyans yapımında kullanılır ve her iki taşın arasına tırnak yerine uzun ince bir çubuk yerleştirilir. Germe montür de pırlanta metalin orta kısmındaki boşluğa yerleştirilir ve taş montürün germe gücünden faydalanarak sabitlenir. 
Taşı en parlak gösteren montürlerden biridir, ancak taş açıkta olduğu için her gün kullanıma çok uygun değildir. Çok sayıda küçük taşları yan yana birleştiren pırlanta mıhlama türüdür. Bu mıhlama stili mücevheri tamamen taşlarla kaplanmış görünümünü veriyor. İyi yapılmış pavé işçiliği çok pahalı olabilir. Son derece küçük taşları kullanarak yapılan pavé mıhlama türüdür. Mikro pavé işçiliği zor ve pahalı bir işçiliktir. Çok profesyonel ustalar montür üzerindeki tırnaklara bile bu işçiliği uygulayabilirler. 
Küme mıhlama Bu stil genellikle ortada bir büyük yuvarlak taş ve onun etrafında dönen bir sıra daha küçük taşlardan oluşur.  
Hayal mıhlama stili küçük taşlardan büyük bir taş görünümü oluşturmak için tasarlanmıştır. Bu mıhlama türünde büyük taş görüntüsü farklı kesim taşları kullanılarak elde edilir. Günümüzde mücevher mağazalarında her zevke uygun çok ilginç ve farklı yüzük tasarımları görmek mümkündür. Ancak yüzük seçerken yaşam tarzınızı dikkate almak da çok önemlidir. Bazı montürlerin oluşturabilecek takılmalara ve zararlara karşı gerçekçi olun, diğer yandan bazı montür çeşitlerinin çok hassas olduğunu da unutmayın. 
Örneğin çok aktif yaşam tarzınız varsa hassas sivri uçlara sahip markiz veya damla kesimli pırlantalı yüzükleri almaktan kaçının. Pırlanta dünyada bilinen en sert minerali olmasına rağmen keskin darbelere maruz kalınca zarar görebilir, özellikle markiz ve damla kesimlerin sivri uçları darbelerden kırılmaya daha yatkınlardır. Buna ek olarak yüzüğün halka kısmı ve tırnaklar zaman içerisinde aşınma etkileri gösterecekler. Eğer günlük programınız çok sayıda dışarıdaki aktiviteleri içeriyorsa, daha dayanıklı montürü seçmek her zaman faydalı olacaktır. Yılda bir kez mücevherlerinizin bakımını mutlaka yaptırmayı unutmayınız.