Pırlanta Nasıl Seçilir

PIRLANTA NASIL SEÇİLİR?

Anne babalarımızın hatta onların anne babaları zamanında işler daha kolaymış sanki. Söz yüzüğü, alyans dedin mi düğün günü gelir, davetliler ellerinden geldiğince altın takı takarak çiftlere destek olmaya çalışır, sonrada çift olarak hayat başlarmış. Şimdi araya bir de pırlanta tek taş yüzük sıkıştı dediğinizi duyar gibiyiz. 
Evlilik teklifi sırasında pırlanta tek taş yoksa biraz sönük bir gece olabilir. Neyse ki pırlanta tek taş yüzük tasarımları arasında her bütçeye hitap edecek modeller varda insanlar evlenebiliyor. İşin şakası bir yana size pırlanta tektaş yüzüğü seçerken nelere dikkat etmeniz konusunda ve (özellikle damat adayları için) tektaş yüzük fiyatları üzerinde nelerin etkisi olduğuna dair bir kaç bilgi verelim.
Pırlanta tek taş yüzükler elmasın dayanıklılığı ve oluşmasının binlerce yıl sürmesi nedeniyle sonsuzluğu ve bağlılığı temsil etmektedir. Elmasın işlenmesinde kullanılan bir teknik olan pırlanta ise ham elmasın en parlak şekliyle görülmesini sağlayan bir kesimdir. Bu yüzden tektaş yüzüklerde pırlanta tercih edilmektedir. Ancak oval, markiz, prenses, damla ve diğer kesim şekilleriyle işlenmiş elmaslarda tektaş yüzüklerde kullanılabilir. Pırlantanın bu kadar popüler olmasının nedeni taştan elde edilen ışığın maksimum düzeyde ve göz kamaştırıcı olmasıdır.
Günümüzde nişan ve söz kesme için kullanılan tek taş yüzük seçenekleri renk, karat, berraklık, taşı tutacak yüzüğün altın rengi, ayarı gibi seçenekler yüzünden oldukça insanı kararsız kılan, bunaltıcı ve karmaşık bir hal almakla birlikte karar vermenizi kolaylaştıracak bir kaç adım bulunmaktadır. Öncelikle satın almayı düşündüğünüz tektaş pırlanta yüzüğü nikâh sırasında takacağınız alyansla beraber gözünüzün de canlandırmaya çalışın. Tektaş yüzüğü satın alırken bize  benzer özelliklere sahip bir alyans setimiz  olup olmadığını sorabilirsiniz.
Thales pırlanta olarak, tek taş yüzük ve alyans tasarımlarının büyük çoğunluğunu birbiriyle uyum içerisinde olabilecek şekilde üretmekteyiz. Bu aşamada tek taş yüzük ve alyansın tasarımlarının birbirine gerçekten benzemesi ya da tamamen birbirinden farklı olmasını isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz. Bazı durumlarda tektaş yüzük ile alyansların birbirinden tamamen farklı olması ve birbirini gölgelememesi tercih edilebilir. Pırlanta tektaş yüzük için öncelikle bütçenizi belirlemeniz gerekiyor. 
Çünkü  bu sayfaya gelmeden önce pırlanta satış sitelerinde bir tur attıysanız fiyatların 340 TL’den 250.000 TL’ye kadar çok geniş bir aralıkta seyrettiğini görmüşsünüzdür. Bütçenizi belirledikten sonra pırlantanın özelliklerini belirleyebilirsiniz. Berraklık oranı VS, S1 arasında olan ve renk skalasında D, E, F, G, H renk olan pırlanta tektaş yüzük sizin için ideal olabilir. Bunun daha altında değerler daha ucuz olur ancak, taş kalitesi çok düşük olacağından biz size önermiyoruz.
Pırlanta tektaş yüzükler için sitemizde 0.05 karattan 1- 3 karata kadar değişik büyüklüklerde yüzükler bulabilirsiniz. Yine bu iş için ayırdığınız parayla doğru orantılı bir seçim yapmanız gerekecek. Taşın renk ve berraklık oranlarını düşürerek büyüklüğünü artırıp aynı fiyat içinde kalmanız mümkün. Tek taş alırken, ister tek taş yüzük ister kolye, bileklik, küpe veya başka bir aksesuar olsun göz önüne alacağınız ilk şey İngilizce cut, clarity, color ve carat’in kısaltması olarak kullanılan 4C kuralıdır. Türkçeye çevirdiğimizde kesim, berraklık, renk ve karat olan bu özellikler pırlantanın değerini belirlemektedir ve hiç biri diğerinden daha fazla etkili değildir. Yani elmasın berraklığı en az karatı, karatı da en az rengi kadar önemlidir. Kesim şekilleri arasında ise en moda olanı pırlanta olmakla beraber zümrüt kesim, oval ve damla kesim, prenses kesim ve eğer bütçeniz uygunsa tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda bir kesim türüyle istediğiniz şekil verilebilir. Ancak pırlanta kesim ham elması en parlak gösteren teknik olduğu için tercih edilmektedir.