Pırlanta Nedir

Pırlanta Nedir ? 

Parmaklarınızda ve takılarınızda hoş duran pırlantaları kullanmadan önce işe onları tanımaktan başlayın. Hoş duran ve size yakışacak bir pırlantayı bulabilmek için bilinmesi gereken bazı özellikler vardır. Bunların başında gelen ve pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken 4 C özellik vardır. Kendi terimleri ile değerli taş piyasasında 4C olarak da bilinir. Doğa da saf olarak bulunan elmas, belli işlemlerden geçerek pırlanta adını alır. Bunun işlemesini usta ellerden çıkmış olması kalitesini arttırır derecededir. Doğa da bulunan en sert maddelerden biri olan elmaslar, oldukça değerli taşlardır. O yüzden işlemleri sırasında oldukça sabır ve dikkat gerektiren bir işçilik gerektirir. Fransız kimyacı Lavoisier ilk olarak elmasın saf karbon olduğunu keşfetmiştir. Sertlik derecesine göre en yüksek rakam olan 10 ile göstermiştir. Bu da doğada bulunan bütün mineralleri çizebilecek kadar güçlü bir maden olduğunun en büyük göstergesidir. Sert olması kullanılabilirlik açısından ne kadar kaliteli bir ürün olduğunu kanıtlamaktadır. Güney Amerika, Endonezya, Güney Afrika ve Hindistan gibi bölgelerde yer kabuğunda oluşan belli etkileşimler sonucunda yukarı doğru çıkarak nehir kumlarına karışan elmaslar bu şekilde oldukça kolay elde edilebilir.
Çıplak gözle baktığınız zaman bütün işlenmiş pırlantalar aynı gözle gözükebilir ancak pırlantadan anlayan bir uzman aralarındaki farkı sizlere sunabilir. Bileşimine bağlı olarak değerliliğinin de ne denli olduğunu aynı karat olsalar bile 4C özelliği ile anlayabilirsiniz. Pırlantaların kesimi (cut) ne kadar iyi olursa o kadar parıltı ve göz alıcı bir ışıltı ile daha hoş duracak ve kalitesini gözler önüne serecektir. Pırlantanın boyutu ne denli küçük olursa olsun kesimi iyi olduğu takdirde her zaman ışığı geçirerek parlaklığı ile şıklığınızı tamamlayacaktır. Pırlantaların kesimleri genel olarak ince ve uzun kesimlerle işlenmelidir. Yassı bir şekilde işlenen pırlanta altlardan ışığı fazla iletemeyeceği için çok fazla ışığı yansıtamaz. Bu yüzden parlak bir pırlanta elde etmiş olunmaz. Görsel boyutunu etkilememesi için tam açıyla kesim yapabilen fasetler kullanılmalıdır. Kesim aslında pırlatanın şeklini belirleyecek en önemli işlemdir. Günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde birçok şekilde kesim yapılabilmektedir. Işığı ve parlaklığı en çok iletebilen kesim şekli yuvarlak kesimdir. Bu yüzden yıllardır ustalar yuvarlak kesimler üzerinde yoğunlaşmıştır.
Bir pırlantanın ağırlığı o pırlantanın kaç karat (carat) olduğunu gösteren en büyük özelliğidir. 1 karat yaklaşık olarak 200 miligramdır. Bir taşın ağırlığı ile büyüklüğünü karıştırmamak gerekir. Bu da büyük bir pırlantanın kaliteli olduğunu göstermez. Eğer karat düşükse büyük olmasının hiçbir önemi yoktur. Çünkü farklı mineraller farklı yoğunluklara sahiptir. Ayrıca aynı karat ağırlığındaki iki pırlantanın fiyatı berraklık, renk ve kesime göre aynı olmayacaktır. Doğanın parmak izleri denen bazı lekeler saf pırlantaların üzerinde bulunurlar. Bunlar berraklık (clarity) için en dikkat edilmesi gereken özelliktir. Ne kadar az leke barındırırsa saflık derecesi o kadar artar. Saflık derecesi iyi olan bir taş hem işlenme açısından kolaylık sağlayıp daha şık bir görüntü oluşturabilir. Hem de ağırlığı ne olursa olsun eğer saf bir pırlanta ise karat derecesi olarak belli artışlar gösterebilir. Berrak olan bir taş daha çok parlayacak ve istenilen şekle daha kolay girebilecektir. Berraklık seviyesine göre pırlantalar belli işlemlerden geçer. Hangi derecede olacağını iyi bilen bir usta işleme konusunda size kaliteli bir ürün sunabilecektir. Bir diğer özellik ise renk (color) dir. Doğa da bulunan en değerli pırlanta renksiz olandır. Bunu da bulmak zordur ve oldukça pahalıdır. Pırlantalar doğrudan renkleriyle kıyaslanırken, genel olarak alıcılar, pırlantalar en az iki ve ya üç ayrı renk grubundan olmadıkça herhangi bir fark göremez. 
Sizin için hazırladığımız bir diğer makalemiz olan  Pırlanta hakkında yazımızı da okumanızı öneririz.