Pırlanta Zarar Ettirir Mi

PIRLANTA ZARAR ETTİRİR Mİ?

Pırlantalar doğada bulunan en değerli mineraller arasında yerini yüzlerce yıldır korumaktadır. İşlenmesi diğer değerli minerallere göre biraz daha zor ve dikkat gerektiren bir iş olduğundan, pırlantanızı satmak istediğiniz de değerini taşın işçiliğine ve kalitesine  göre alırsınız. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken en temel özellik işçilik, pırlantanın renk ve berraklık kalitesidir. Elmasın  usta ellerden çıkarak pırlantaya dönüşmesi pırlantanın değerini kat kat arttıracaktır. Düzgün bir işçilikle işlenemeyen pırlantalar ana işlevi olan can alıcı güzelliğini gerektiği gibi yerine getiremez. Böylece değerinin çok altında bir fiyatla piyasada yerini alır. İşçiliği göz önünde bulundurarak pırlantanızın işçiliğinin kalitesini bilirseniz, hem alırken hem de pırlantanızı satarken zarara uğramamanız için size yararlı olacaktır. Mesela 57 faset kullanılarak usta ellerden çıkmış bir pırlanta ham halinden daha pahalıya satılacaktır. Pırlantaların kişilere özel olması ticaret aşamasında pırlantanızın değerinde değişikliklere neden olabilir. Bu da pırlantanızı satmadan ve ya almadan önce iyi düşünmelisiniz. Kar etmek için satın alınıyorsa düzgün işçilikli ve yuvarlak kesim pırlanta türü seçmek zarar etmemeniz için en büyük adım olacaktır. En kötü ihtimal satışı daha fazla olduğundan hızlı ve daha az zarar ile satabilirsiniz.
Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise; Thales pırlanta gibi üretici olup düşük kar marjı ile ürün satan,  satın alacağınız ve de daha sonra satabileceğimiz yerlerden pırlantanızı almanızdır.. Pırlanta da zarar etmemek, kar etmek için büyük oranda yarar sağlayacak en iyi önemli şey ise satmaya kalktığınızda kolay satabileceğiniz yüksek renk kalitesine sahip pırlantaları seçmeniz olacaktır. Pırlanta satın alırken satıcıdan garanti istemek sizin için en güvenli yol olacaktır. Pırlantalar genel olarak bir takı malzemesi olarak görüldüğü için sadece değeri fiyatına alınmak istenecektir. Böylece işçiliği hiçbir önem taşımayacaktır. Aslında iyi işçilikle işlenmiş ve temiz kullanılmış bir pırlanta uzun zamanlar kullanılır ve zarar yapılmaz. Pırlantanıza sadece taşına göre değer biçen bir satıcıya göstermeniz sizin zararınıza olacaktır. Mücevherinizi alırken güvence ile aldığınız yerde ya da daha  bir kaç mücevher satıcısından fiyat alarak en iyi fiyatı size veren yerde bozdurabilirsiniz. Bilezik, çeyrek altın, altın yüzük  v.b türden ziynet eşyası satan kuyumcudan pırlanta almamanız ve de satmaya çalışmamanız en doğru karar olacaktır. Çünkü bu satıcılar pırlanta taş hakkında bilgileri olmadığından alırken veya size satarken doğru taş kalitesini belirlemeleri ve fiyatlardırma yapmaları imkansızdır.
Çağımızın en çok alışveriş yapılan avantajı internet aracılığı ile de pırlantanızı satabilirsiniz. Pırlantanızı satın alacak olan kişi pırlantanızı internet üzerinden direkt olarak görecektir. İsteyerek alacağı için de dediğiniz fiyattan zarar etmeden paraya dönüştürebilirsiniz. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken en büyük özellik ise irtibatta olunan kişinin dolandırıcı olup olmadığıdır. Bunun için güvenli yerlerden alışveriş yapmaya dikkat edilmesi gerekir.
Yapabileceğiniz bir diğer iş ise pırlanta piyasası hakkında bilgi sahibi olmaktır. Pırlanta piyasasında ki hareketlenmeleri ve mücevherinizi etkileyen güncel olayları yakından inceleyerek pırlantanız üzerinden büyük karlar elde edebilirsiniz. Mesela değerli madenlerin borsada değer kaybediyor olması, fiyatların düşmesine neden olacaktır. Böylece mücevherinizi satmak yerine, iyi işçiliği olan ancak değeri düşük olan pırlantaları ucuza satın alabilirsiniz. Bu da gelecekte kar etmenize yarayacak en büyük etkendir. Daha sonraki zamanlarda piyasayı etkileyen bir başka durumdan dolayı mücevherinizin fiyatı aldığınızın üzerinde bir değerle kara geçmiş olacaktır. Böyle bir durumda pırlantanızı satıp kar etmek sizin için en etkili ve karlı yöntem haline gelecektir. Pırlantalardan genel olarak zarar etmek olanaksızdır. Her zaman değerlenen bir taş olduğu için en büyük yatırım araçlarından biri olarak düşünülebilir. Söylediğimiz kurallara uyarak bir pırlanta ticareti size hatırı sayılır bir miktarda kar bırakacaktır. Böylece satın alacağınız ve yahut satacağınız pırlantanın işçiliğini araştırmalı, anlaşmalı olduğunuz bir yerle çalışmalı ve piyasaları sürekli takip etmelisiniz. Pırlantanızın değerini yakından takip ettiğiniz zaman karlı yatırımlar yapmış olacaksınız. Bu şekilde her hangi bir zarara uğramayacaksınız. Ve mücevherinizi her zaman karlı bir yatırım olarak güvenle saklayacaksınız.