Pırlantada En İyi Renk

Pırlantada En İyi Renk

Pırlantalarının çoğu renksiz ve aynı gibi görünmesine rağmen hepsinin arasında belirli yada belirsiz renk tonları mevcuttur. Bir pırlanta ne kadar renksiz ise o kadar değerlidir. GIA ( Amerikan Gemoloji Enstitüsü) tarafından belirlenmiş olan D’den Z’ye kadar sınıflandırılarak tüm dünya çapında renk standardı olarak kabul edilmiştir.
Pırlantanın rengi kimyasal kirlenmenin yanı sıra taşın yapı kusurları tarafından belirlenir.
Milyonlarca yıl içinde oluşmuş olan pırlantalar yapısına katılan azot atomları ve karbon atomları ile rengini soluk sarı olarak gösterir. Bu nedenle renk skalası kullanılır.
Pırlanta seçerken kesimden sonra renk en önemli özellik olarak kabul edilir.
Mükemmel beyaz D-H sınıfı arasında yer alır. Bu kalite göze beyaz görünen sınıfları ifade ederler. I ve sonraki kaliteler çıplak gözle ilk etapta uçuk sarı olarak görülürler.

Pırlanta Rengi

Bir pırlanta seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konu kesim, berraklık ve renk seçenekleridir.
D: tamamen renksizdir ve en iyi kalite pırlantadır, çok nadir bulunan ekstra beyaz renktir.
E-F: Renksizdir, sarı ve yeşil tonlar içermez. Ancak ve ancak gemologlar tarafından belirlenebilen çok hafif renkler içerir.
G-H: Bu renk skalası neredeyse renksizdir. Ufakta olsa sarı ve yeşil tonlar bulunur. Kendisinden daha beyaz pırlantalar ile karşılaştırılmadığında renk tonu pek anlaşılmayan ve beyaz olarak algılanan sınıftır.
I-J: Renksiz denilebilir. Çıplak göz ile bakılırsa fark edilebilen sıcak bir ton taşır, Üst kalitelere göre fiyatı oldukça uygundur ve renksiz sınıf olarak en son sınıftır.
K-Z: Renklidir. Pırlanta satın alacak kişiler tarafında asla kabul edilmeyen gruptur.

Hangi Renk Tercih Edilmelidir?
Pırlanta seçerken 4C kuralı oldukça önemlidir. Pırlanta satın almak istediğinizde artık mağaza mağaza gezmenize gerek yok. Thales Pırlanta olarak uzun yıllar bu alanda hizmet verdikten sonra gelişen teknolojiyi takip ederek e-ticaret sistemine geçiş yaptık ve aynı kalite ve güveni internetten alış veriş yapacak olan müşterilerimize de sunduk.
Uzun yılların verdiği pırlantacılık tecrübesi ile sarının tonlarını görebileceğiniz I,J,K,L,Z fiyat açısından uygundur fakat sonrasında pişman olmamanız açısından bütçenize göre D-H renk skalası arasında tercih yapmanızı önermekteyiz.