Tektaş Yüzük Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Tektaş Yüzük Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüm dünyada ve ülkemizde son 10 yıldır düğün takı trendlerinde büyük değişiklik olmuştur. Düğün törenlerinde klasik altınların yerine gelin adayları artık pırlanta takıları tercih etmeye başlamıştır.
Tektaş yüzük modelleri sadece tek bir pırlanta ile tasarlanan en güzide takılardan biridir. Evlilik tekliflerinde trend olan tektaş yüzükler kadınların şıklığını tamamlayan en önemli takılardır.
Tektaş yüzükleri satın alırken nelere dikkat etmem gerekiyor? Gerçek tektaşı nasıl anlarım? Gibi bir takım sorular oluşur. Bu içeriğimizde tektaş yüzük satın alırken nelere dikkat edilmelidir gibi sorularınıza yanıt vermeye çalışacağız.
Öncelikle dikkat edilmesi gereken konu satın alacağınız tektaş yüzük bir mücevher firmasının tasarımı olmasıdır. Thales Pırlanta olarak bugüne kadar binlerce mutlu müşteriye imza atarak tasarımlarımız ’da aradığınız özelliklere uygun mutlaka bir tektaş yüzük bulabilirsiniz.
Tasarımlarımızda kullandığımız tüm pırlantalar orijinal olup hepsinin ayrı özellikleri mevcuttur. Öncelikle tektaş yüzük seçerken nelere dikkat etmelisiniz konusunu başlıklar altında inceleyelim;

Fiyat

Eğer tektaş yüzüğü bir düğün zamanı satın alacaksanız özelliklerinden önce fiyatından konuşulmalıdır. Evliliğe giden bu kutlu yolda bütçenizi sarsmamak için harcamalarınıza dikkat etmeniz gereklidir. İki tarafta bu yolda daha bilinçli davranmalıdır. Bütçenizi çok yormayacak bir fiyat aralığında olan yüzük tercih edebilirsiniz.

Renk

Pırlanta tektaşların en ayırt edici özelliği rengidir. Bu renk durumu pırlantalarda harflerle anlatılır. Bu skala ’ya göre S ve Z arası renklidir kalite ve fiyat olarak çok düşüktür. N ve R arası da renkli beyazdır. K ile M arası çok hafif beyaz, I ile J hafif beyaz, H-G beyaz,  F,E ve D doğada az bulunan renksiz nadir pırlantalardır. Bu renk skalasına göre seçim yapabilirsiniz.

Berraklık

Elmas yer altında çok uzun yıllar basınç ve belirli bir ısıda oluştuğu için belirli çizikler bulunur. Bu çiziklerin birçoğu gözle görülmeyecek derecede küçüktür. En değerli grup FL - IF grubudur. Daha sonra VVS1-VVS2 onu takip eder. VS1-VS2 ve SI1 Türkiye’de bulabileceğiniz iyi bir renk ile rahatlıkla alabileceğiniz düzeyde temizliğe sahiptir. Berraklık konusunda sizin için en uygun olanı sizlere önereceğimizden şüpheniz olmasın. SI2-SI3, PI1, P2, P3 gibi ucuz ama kötü berraklıklardan ise uzak durmakta fayda var.

Karat

Halk arasında en çok bilinen özelliktir, diğer özelliklerden önce tektaş yüzük atın alırken pırlantasının kaç karat olacağına göre seçim yapılır. Buna göre fiyat belirlenir.

Kesim

Satın aldığınız tektaş yüzüğün ışıltısını gösteren yegâne özellik kesimidir. Çok iyi bir kesim 0.20 karatlık bir yüzüğü 0.25  karat vasat kesilmiş bir pırlanta ile aynı  gibi de gösterebilir. Tektaş yüzüklerde genellikle yuvarlak kesim tercih edilirken prenses, zümrüt, oval ve damla kesimde çok sık tercih edilen kesim türlerindendir.
Tektaş yüzük satın alırken sizlerde yukarıdaki özelliklere göre seçim yapabilirsiniz. Tektaş yüzük alırken sadece mücevher satışı yapan firmaları tercih etmeniz durumunda asla yanılmazsınız. 
Thales Pırlanta olarak tüm ürünlerimiz pırlanta olup sertifikalı ve garantili hizmet vermekteyiz.