Zümrüt Yüzüğün Anlamı

Zümrüt Yüzüğün Anlamı

Zümrüt renkli taşların içinde en değerlilerindendir. Bu durumda zümrüt yüzüğü aşkınızın değerini ve saflığını anlatmak için hediye edilebilir.
Zümrüt aynı zamanda bolluğun ve bereketin, denge ve sabrın anlamıdır. Ayrıca renkli taşlar arasında tek yaşayan taş olma özelliğine sahiptir. Yüzüğünüzü hiç kullanmamış olsanız bile zümrüt taşa 5-6 ay gibi bir süre dokunmadığınızda taşın solduğunu, bir kaç küçük ten teması ile taşın parlamaya başladığını göreceksiniz. Bunun nedeni ise zümrütün tenimizdeki yağı emmesi ile ilgilidir. Daha güçlü etki içinde taşınıza yağ sürebilirsiniz. Böylesine anlamlı bir taşı eşinize, nişanlınıza veya sevgilinize aşkınızı anlatmak için alabilirsiniz.
Zümrüt aşk taşı olarak bilinir. Sevgiyi en iyi anlatan değerli taşlardan biridir. Aynı zamanda birçok özelliği olduğu bilinir dikkat toplama, sakinleştirme, birbirine aşk ile bağlanma gibi birçok açıdan oldukça anlamlı bir taştır. Sevdiğiniz kadına zümrüt yüzük hediye etmek oldukça anlamlı olacaktır
Zümrüt dünya üzerindeki en değerli taşlardan biridir. Takılarda ve ziynet eşyalarında sıklıkla kullanılan zümrüt elmas, safir, yakut gibi değerli taşlara nazaran daha yumuşak bir taştır.
Zümrüt taşı beril mineralinin bir türüdür. Güzel bir yeşil rengi vardır. Saydam bir rengi vardır. Zümrüt mohs sertlik skalasındaki değeri 7-7,7 dolaylarındadır. Bu nedenle diğer diğer taşlara nazaran daha kırılgan bir yapıya sahiptir.
Parlaklığı da diğer taşlara nazaran azdır. Bu rağmen fiyat olarak da  yakut ve safire göre daha pahalı bir taştır.
Dünya üzerindeki en değerli zümrütler Kolombiya’da bulunur ve tüm dünya buradan ithal eder.
Zümrüdün mücevher olarak kullanılması çok eski zamanlara kadar dayanır. Birçok medeniyet zümrüdü kullanmış en yoğun kullanan medeniyet ise Eski Mısırlılar olmuştur.

Zümrüt Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Zümrüt yeşilinin birçok tonu vardır. Fakat en değerli tonu Çimen Yeşil’ idir. Zümrüdün kalitesini belirleyen diğer unsur ise şeffaflığıdır. Lekeli olanlar veya çatlaklıkları olanlar daha az değerli olarak görülürler.
Zümrüt alırken bu kriterlere dikkat etmeniz gereklidir. Elbette bu durumda mücevher uzmanları daha iyi ayırt edebilirler bu konuda dikkat etmeniz gereken işinin ehli güvenilir bir firmadan alışveriş yapmaya özen göstermelisiniz.