Pırlanta Nedir

Pırlanta Nedir? Neden Değerlidir?

Pırlanta takılarınızda ışıltıları ile göz alan bu değerli taşı satın almadan önce onu tanımakla başlamak gereklidir. Pırlanta nedir nasıl oluşur sorusunun cevabını öğrenerek satın aldığınız taşın değerini anlamış olursunuz. 
Pırlanta işlenmemiş hali ile elmas karbon atomlarının çok yüksek sıcaklıklar ve basınç altında birleşmesi ile meydana gelir. Yerin 150 km altında volkanik hareketler sonucunda oluşarak yeryüzüne çıkar.
Bu nedenle volkanik dağ eteklerinde ve nehir yataklarında daha sık bulunur. Elmas dünyanın en sert madenlerinden biridir. Elmas kelimesi Yunanca Adamas yani fethedilemez anlamlarına gelmektedir. Adamas sözcüğünden türeyerek elmas ismini almaktadır. 
Pırlanta satın alırken bilinmesi gereken 4C özelliği bulunmaktadır. Doğa içinde saf olarak bulunan elmas bir takım işlemlerden geçerek pırlanta ismini alır. Doğanın en sert maddelerinden olan elmas en değerli taş kategorisinde yer alır. 
Pırlanta nedir elmas nedir sorusunu da cevaplamış olduk böylece. Elmas pırlantanın işlenmeden önceki ham hali, işlenmiş hali ise pırlanta adını almaktadır. Kısaca elmas ve pırlanta farklı taşlar değiller. 
Elmas en sert madenlerden biri olduğu için işlenirden usta ellerde sabır ve titizlikle işlenir. Fransız bir kimyacı olan Lavoisier elmasın saf karbondan oluştuğunu keşfetmiştir. Sertlik derecesi en yüksek rakam olan 10 ile belirlenmiştir. 
Elmasın sert bir maden olması kullanış açısından kaliteli bir ürün olduğunun kanıtıdır. Güney Afrika, Endonezya, Güney Afrika ve Hindistan gibi bölgelerde yer kabuğunda oluşan hareketlenmeler sonucunda yukarı doğru çıkarak elde edilirler. 

Pırlanta Kalite Tablosu

Pırlanta değerli taşına çıplak gözle bakıldığında aynı olarak görülürler. Aradaki derin farkı ancak sizlere uzmanlar söyleyebilir. Aşağıdaki tabloda pırlantanın derecelenmiş kalite tablosunu görebilirsiniz.

Pırlantanın değerini ancak 4C özelliği ile belirlenebilir. Bu özellikler karat, kesim, berraklık ve renk özellikleridir. Bu özelliklerine göre yukarıda yer alan tabloda derecelenme belirlenir. Bu kalite puanlaması gemologlar tarafından belirlenir.
Pırlantanın 4C özelliğinden kısaca bahsedecek olursak;
• Kesim
• Renk 
• Karat
Kesim ( Cut)
Elmasın işlenmiş hali olan pırlantanın insan eli ile yaratılan tek özelliği kesimdir. Pırlantanın ışıl ışıl bir parlaklık sunmasındaki en önemli özellik kesim (cut ) özelliğidir. Kesimin ustalığı ve kullanılan üst teknolojiler değerini ve ışıltısını belirler. 
Renk (color)
Pırlantaların geneli aynı şekilde renksiz gibi görünmüş olsa da aslında aralarında renk konusunda farklar bulunur. Bir pırlanta ne kadar renksiz ise o kadar değerlidir. Pırlantanın renkleri GIA tarafından D ve Z’ye kadar olan harfler ile sınıflara ayrılmıştır. 
Berraklık (Clarity)
Pırlantada Berraklılık taşın içinde yer alan kusurların miktarıdır. Her pırlantanın farklı özellikleri mevcuttur. Bu nedenle hepsinin berraklık derecesi birbirinden ayrıdır. Bu konuda detaylı bilgi için yukarıda yer alan berraklık içeriğimize göz atabilirsiniz. 
Karat ( Carat)
Karat pırlantanın ağırlığıdır. Çok eski dönemlerde pırlantanın ağırlığı keçiboynuzu tohumları ile ölçülürlerdir. Karat kelimesi keçi boyunuzu tohumu anlamı olan carob seeds anlamından türemiştir. 

Pırlanta Neden Değerlidir?

Pırlantanın ham maddesi olan elmas kıymetli ve en pahalı taşlar arasında bulunur. Değerli taşlar bakımından en eski tarihe dayalıdır. 
Elmaslar dinozor gibi yüzyıllar önce yaşamış olan canlılardan daha eski çağlarda varlıkları tespit edilmiştir. En yeni pırlanta 900 milyon yaşında en eski pırlanta ise 3 milyar yaşındadır. 
En sert maddelerden biri olan elmasın kesilmesi yine ancak bir elmas ile mümkün olmaktadır. Başlangıçtan günümüze kadar bulunan pırlantalar örnek verecek olursak ancak büyük bir aracı dolduracak kadardır. Az bulunan bir taş olması pırlantayı değerli kılmaktadır. 
Pırlanta taşı fiyatları da bu değerli madenin özelliklerine göre belirlenmektedir. Pırlanta kesim şekillerinden olan prenses pırlanta nedir sorusu da oldukça merak edilen sorulardan biridir. Bu konuda kesim şekilleri içeriğimizde gereken bilgiyi alabilirsiniz.
Ayrıca son dönemlerin favorisi olan Pembe Pırlanta nedir sorusuna da kısaca değinmekte fayda var. Son derece nadir olarak bulunan şirinliği ile göz kamaştıran pembe pırlanta çok sık tercih edilmemekle birlikte nadir bulunan bir değerli taştır. Ender yapısı ile daha çok koleksiyoncuların gözdesi taşlardır. 
Pırlanta ve pırlanta yüzük gibi hanımların vazgeçilmezi olan değerli mücevherler hakkında detaylı bilgiye sahip olduktan sonra daha sağlıklı bir alışveriş yapabilirsiniz.