Pırlanta ve Tektaş Rehberiniz

Pırlanta ve Tektaş Rehberiniz Thales Pırlanta

Ücretsiz daha detaylı size özel rehberlik hizmetimiz vardır. 0212 632 22 70 numaralı telefondan pırlanta taş seçimi, tektaş büyüklüğü v,b konularda bilgi alabilirsiniz. Bölgenizde bulunan bir kuyumcu veya farklı firmalar hakkında olumlu veya olumsuz hiçbir şekilde görüş belirtmiyoruz ve bu konuda ısrarcı olmadığınız içinde teşekkür ederiz. 

Hangi Kesim Pırlantayı Tercih etmeliyim?

Ham elmasın kesim işleminde en az kayıp (fire) oluşan , geniş üst tablasıyla iç berraklığını ve rengini diğer kesimlere oranla daha fazla görme şansınızın olduğu kesimleri ; prenses kesim, zümrüt kesim ve radyant kesimdir.
Yukarıda belirttiğimiz üç kesime oranla, fire oranı yüksek kesimler ; üçgen kesim, yuvarlak kesim, oval kesim, damla kesim, markiz kesimdir.Yüksek pırıltı oranından ötürü renk ve berraklık bu kesimlerde daha fazla gizlenir.
Her ne kadar ham elmas ağırlığı 1 karat olan elmasın, yuvarlak kesim işlemi sonucunda yaklaşık %70 fire vererek 0,30 karatlık pırlanta elde ediliyor olsa da, elmasın ışığını en fazla ve iyi yansıtan şekli olan tam simetrik olan yuvarlak kesimi tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

4 C Özelliği Nedir , Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Kesim,renk,berraklık ve karat ağırlığıdır ''4 C'' nin açılımı. Doğa; renk,berraklık ve karat ağırlığını elmasın doğa'da oluşum sürecinde belirlemektedir. Ham halinden son haline gelinceye kadar hangi kesimde olacağına ise firmalar karar verir. İki farklı usta aynı taşı son kesiminde 0,80 karat olarak da kesebileceği gibi, 1 karatta kesebilir. Burada ustaların kesim ustalığı becerisi ön plandadır. Ne yazık ki tüm taşları iyi ustalara kestirmek mümkün olmadığından kötü ve vasat kesilmiş binlerce taş vardır piyasada. Burada özellikle Gia sertifikalı pırlanta tektaş tercih ediyorsak , pırlanta taşın çok iyi veya mükemmel olanını tercih etmelisiniz.

Seçeceğim Tektaşın Boyutu Ne kadar Olmalı ?

Alt veya üst limit olmadığından,ayırabileceğiniz bütçeyi en iyi siz bildiğinizden, bütçenize göre sizin bir tercih yapmanız daha doğru olacaktır. Firma olarak belirlediğiniz bütçede talebiniz doğrultusunda model konusunda yardımcı olabiliriz.

Tektaş Görünümlü Bir Yüzük Seçsem Ne Olur?

Yılların verdiği tecrübeye dayanarak bayanların hayallerini büyük gözükse de hiçbir zaman efektli tektaşların süslemediğini biliyoruz.Bu yüzden de firma olarak satmama kararlılığındayız. Küçük de olsa tek bir taştan oluşan pırlanta almanız en azından teklifiniz sonrasında daha az sorun yaşamanıza neden olacaktır. Son zamanlarda büyük altın çercevelerin içine gömülen minik taşlı pırlantalardan söz etmek dahi istemiyoruz. 
1. Neden : Yuvaların altı kapalı olduğu için açık yuvalarda ışığın yansımasını aldığınız gibi bir yansıma alamazsınız. 
2. Neden : Taşın takıldığı yuvanın altı kapalı olduğundan pislikler daha kolay birikir ve açık yuvalara oranla temizlenmesi daha zordur. 
3. Neden : Taşı tutan altın kısmı parlaklığını yitirdiğinde taşınızın ne kadar küçük olduğu ortaya çıkacaktır. 
4. Neden : Taşınızın tüm etrafı altınla kaplı olduğundan taşınız olduğundan daha küçük gözükür.
Umarız Thales Pırlanta tarafından siz değerli okuyucularımız için yazılmış makalemiz küçük de olsa çıktığınız bu yolda size rehberlik edebilmiştir.