Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pırlantalar bir bayanın en iyi arkadaşıdır. M. Monroe

Mücevherlerin aşkla bağlantısı oldukça fazladır. Değerli taşlar içinden en sevilen pırlanta ilk önce Güney Afrika’da keşfedilmiş olmasına rağmen tarihçiler ve değerli taş uzmanları dinozorların dönemlerinden önce var olduklarını iddia etmektedirler.

19. yüzyıl sonlarına doğru popüler olmaya başlayan pırlanta günümüzde en fazla evlilik yüzüğü olarak adlandırılan tektaş yüzüklerde yoğunlukla tercih edilmektedir.

Yaklaşık 15 yıl önce düğün takılarının genelinim altın olduğu günümüzde ise gelin adaylarının çoğunlukla pırlanta ürünlerine rağbet göstermesi pırlantayı toplumun neredeyse her kesiminin alabileceği fiyatlara gelmesine neden olmuştur.

Pırlanta satın almak sıradan ve basit değildir. Pırlanta satın alırken dikkat edilmesi gereken bir takım püf noktalarına önem göstermek gereklidir. Elbette kimse bir pırlanta uzmanı değil fakat bazı küçük noktaları bilerek daha doğru bir alışveriş yapmış olursunuz.

Satın alacağınız pırlantanın bazı özellikleri taşıması gereklidir. Tüm dünyanın üzerinde mutabık olduğu 4C kuralı pırlanta satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli konulardandır.

Bu 4C kuralının İngilizce karşılığı colour (renk), clarity (berraklık), carat (karat),cut  (kesim) konuları hakkında yüzeysel de bilgili olmak gereklidir.

Bu 4 özellik pırlantanın etkileyen ve pırlantanın değer biçilmesi ve kalitesinin belirlenmesi için gerekli olan temel özelliklerdir.

Bu özelliklerden öncelikle cut özelliğinden başlayarak bu özellikleri sizlere anlatmaya çalışacağınız.

Cut (Kesim)

Bir pırlantanın kesimi ideal kesimde olması daha parlak olmasına yardımcı olacak önemli bir özelliktir. Kesim insan eliyle yaratılmış temel özelliklerinden biridir. Bu nedenle kesim ne kadar iyi olursa pırlantanın ışıltısı o kadar göz alıcıdır. Bu durumu taşı sağa sola hareket ettirerek anlayabilirsiniz.

Carat (Karat)

Bir pırlanta ne kadar büyük olursa o kadar değerli olur. Bir karattaki pırlantanın değeri ile iki karattaki pırlantanın değeri iki misli fark etmez daha fazla yükselir. Pırlanta satın alırken karat özelliğinden bilinmesi gereken konu karat yükselirler fiyatının orantılı şekilde değil orantısız şekilde artmasıdır.

Clarity (Berraklık)

Berraklık özelliği bir pırlantanın ışıltısı ne kadar berrak olması ile bağlantılıdır. Pırlanta doğal bir taş olduğu için her pırlantanın kendine has özellikleri bulunur. Doğanın var olan parmak izleri pırlantaların içerisinde bulunur. İz taşımayan pırlantaya rastlamak neredeyse imkânsıza yakındır fakat en az iz taşıyan mükemmel ve kusursuz sayılır. Buda değerini yükseltir hali ile. Tercih etme konusuna gelince S2 ve üzeri berraklık skalasındaki pırlantalar tercih edilmelidir.

Color (Renk)

Pırlantanın rengi konusunda doğru bilinen bir yanlış vardır en renksiz pırlanta en değerli pırlantadır diye bilinir. Bu yanlıştır. Pırlantanın İngilizce karşılığı olan Diamond kelimesin D harfinden Z ye kadar renk seçeneği bulunur.

Pırlanta Nereden Satın Alınmalıdır?

Pırlanta satın alırken dikkat edilmesi gerekenler önemli noktalarda sadece taşın 4C temel özelliği dışında özellikle tektaş pırlanta satın alırken laboratuvar sertifikası olup olmadığına dikkat etmektir.

Taşın orijinal sertifikası ve ürün özelliklerini yansıtacak bir görünüşe sahip olması oldukça önemlidir.

Hızla gelişen teknoloji bizleri bir ürün satın alırken mağaza gezmekten kurtarmış tek tıkla aradığımız tüm ürünleri bulabilme kolaylığı sunmuştur.  Online mağazacılık bir diğer adı e-ticaret sistemi sayesinde müşteri temsilcileri ile online destek hatlarından merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabilir, hızlı ve güvenilir alışverişin rahatlığını yaşayabilirsiniz. 

Etiketler: Pırlanta alırken nelere dikkat edilmelidir
Ocak 16, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR