Pırlanta Çizilir Mi

Pırlanta çizilir mi.

Pırlanta Çizilir Mi?

Pırlanta yeryüzünde var olan en sert maddelerden biridir. Bu nedenle çizilme ve ısı gibi faktörlere karşı oldukça dayanıklıdır. Fakat bu durum pırlantalara asla zarar gelmez demek değildir. Özellikle uç tarafları kırılmalara ve çatlamalara karşı dayanıksızdır.

Korumalı montüre pırlantanızı taktırmak onu korumaya almak bu açıdan oldukça önemlidir. Pırlanta yüzüğünüz parmağınızdayken dikkatli kullanmak gereklidir. Örnek olarak bulaşık yıkamak, bahçe işleri ile uğraşmak gibi etkinlikler pırlantanıza zarar vermese de taşınızın altına yapışan kimyasallar parlamasını engeller.

Pırlantalar kadınlar için oldukça önemlidir. Bir pırlanta tektaş yüzük bir kadının her zaman parmağındadır. Sonsuza dek kalacak önemli bir takıdır. Bu nedenle devamlı korumalı olarak ve dikkatli şekilde kullanılmalıdır. 

Elmas dünyadaki en sert madenlerden biridir. Bu kadar sert bir maden olması elması işlerken kesilmesini ve işlenmesini oldukça zorlaştırmaktadır. Fakat bu sertlik özelliği dayanıklılığı ile karıştırılmıştır.

Çünkü elmasın sert olması esnekliğini ortadan kaldırmaktadır. Bundan dolayı özellikle sivri kısmından pırlanta aldığı darbelerden dolayı çatlamalar ve kırılmaya karşı korunaksızdır. Çizilmesi ise belirli bir baskıda sürtünmede başka pırlanta ile mümkündür.

Pırlantanın Çizilmemesi İçin Dikkat Edilecekler

Pırlantalar hem maddi hem de manevi değeri oldukça yüksek olan değerli taşlardır. Pırlanta bir takı kullanırken bazı noktalara dikkat etmek gereklidir. Bu durumda bazı küçük noktalara dikkat ederek pırlantanızın çizilmesinin ve zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz.

Bayanların günlük yaptığı işlerden biri de ev işleridir. Hiç bitmek bilemeyen bu koşturmaca da pırlantanızı mutlaka çıkarmalısınız. Çünkü bu iş koşturmacasında pırlantanız büyük darbe alırsa çizilebilir veya çatlamalar meydana gelebilir.

Bir diğer nokta ise pırlantaları saklarken hepsini aynı kutuya koymadan ayrı ayrı saklanması gereklidir. Birbirlerine değmeleri çizilmelerine neden olabilir.

Aynı zamanda temizlik yaparken kullanılan kimyasallar pırlantanın renginin telafisi olabilecek şekilde solmasına neden olur. Aynı zamanda hava almayan kutu ve keselerde saklanması parlaklığında geçici bozulmalara neden olur. Tabii ki pırlantanızın iç berraklığı kötü ise kötüden kastımız ( taşın yüzeyinde çatlak ve yarıklar ) bu durumlarda kimyasallar taşın berraklığının daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Bu küçük ayrıntılara dikkat ederek pırlantanızı çizilmelere ve çatlamalara karşı korumaya almış olursunuz.

Etiketler: Pırlanta çizilir mi
Ocak 16, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR