Pırlanta Yüzük Bozdurma İşlemi

Pırlanta yüzük bozdurma

Pırlanta Yüzük Bozdurma

Elmasın şekillendirilmiş hali olan pırlantalar yüzyıllardan beri cildimizi süslemekte kullanılan bir numaralı mücevherdir. Peki, ama bu pırlantalar aynı zamanda yatırım aracı olabilir mi? Tabi ki de olabilir. Lakin dikkat etmek gereken belli başlı birkaç husus vardır. Bunun için pırlantaları iyi tanımalıyız.

Pırlantalar elmasın kesilmiş 57 faset kenarı olan şekline denir. Hiçbir pırlanta bir diğerine benzemez. Bunun nedeni gerek işçiliği gerekse de kesiminden dolayıdır. Ayrıca her pırlantanın üzerinde sadece mikroskobik ortamlarda görülen karbon izleri vardır. Dolayısıyla her pırlanta özeldir. Pırlantalar elmasın kullanım alanının sadece %30 'unu oluşturur.

Elmasın %70' i endüstriyel alanlarda kullanılmak üzere ayrılır ve endüstriyel işlem görürler. İşte böyle değerli bir mineralin ekonomide her zaman yeri olacaktır. Genellikle yüzüklerde ve takılarda kullanılan pırlantalarda yapısı itibari ile hafif sert ve can alıcı bir ışıltıya sahiptir. Tektaş yüzük de bu pırlantalardan yapılan ve oldukça popüler olan bir yüzük türüdür. Dolayısıyla alım ve satımlarda ekonominin çok üst düzeylerinde seyrine devam etmektedir.

Pırlanta yüzüğün satın alındıktan sonra geri satılmasına pırlanta yüzük bozdurma denir. Pırlanta yüzük bozdurmanın belli başlı birkaç püf noktası vardır. Öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli husus bozdurmak istediğiniz yüzüğün durumudur. Birçok bozdurulmak istenen pırlanta yüzükler kullanımı itibari ile yıpranmış oluyorlar. Dolayısıyla tek taş yüzük bozdurulurken gerçek değerinden daha düşük bir fiyata bozduruluyor. Bu etkiyi önlemek için yapabileceğiniz iki yöntem var.

Pırlanta Yüzük Nasıl Bozdurulur?

İlk olarak kendi evinizde hazırlayacağınız bir pırlanta temizleme solüsyonu ile pırlantanızın bakımını yapabilirsiniz. İkinci olarak bir mücevher temizleme sıvısı alarak da bu sorunu çözebilirsiniz. Bu yöntemler pırlantanızın temiz ve parıltılı görünmesiniz sağlayacaktır.

Bir diğer etkili yöntemde profesyonel ellere yüzüğünüzü temizlemeleri için emanet edebilirsiniz. Böylece yüzüğünüzün gerekli bakımları cüzi bir miktara yapılır ve yüzüğünüz olması gerektiği değere kavuşur. İkinci olarak pırlanta yüzük bozdurmak için doğru zamanı seçmeniz gerekmektedir. Doğru zamanla alakalı olarak şunları söyleyebiliriz.

Öncelikle yüzüğünüz aldığınız tarihe yakın bir tarihte verecekseniz aldığınız yere geri satışı yapmanız en doğrudur.
Birçok pırlanta firması ürünü garanti süresi içerisinde geri götürmenizde % 20 - % 30, garanti süresi geçtikten sonra ise %30 - %50 kesinti yapıyor. Dolayısı ile sonradan satmayı düşüneceğiniz bir yüzük alırken garanti süresini geçirmemeye özen gösterin.

Özellikle büyük mağazalardan aldıysanız bu duruma bilhassa dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir diğer önemli hususta piyasaların takibidir. İyi bir piyasa takibi ile pırlanta yüzüğünüzü olabilecek en makul fiyata bozdurabilirsiniz.

Bir diğer önemli yöntemde pırlanta yüzüğünüzü aracı olmaksızın satmaktır. Pırlanta yüzüğünüzü internet üzerinden satabilirsiniz. İnternet üzerinden satımlarda alıcıyla direkt görüşeceğiniz için arada herhangi bir kesinti olmadan pırlanta yüzüğünüzü bozdurmak mümkün olacaktır. Lakin internet üzerinden bozdurmalarda dikkat edilmesi gereken en önemli husus internet dolandırıcılarına dikkat etmektir. Bunun için gerekirse pırlanta yüzüğünüzü bozdurmadan önce parasını talep etmeli ondan sonra yüzüğünüzü göndermelisiniz.

Pırlanta yüzük bozdururken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bunlardır. Son bir kez daha tekrar etmek gerekirse bu kurallar şunlardır. Öncelikle pırlanta yüzüğünüzü bozdurmadan önce yüzüğünüzün bakımını yapmalı ya da yaptırmalısınız. İyi bakılmış bir yüzük değerinden hiçbir şey kaybetmeyecektir. Böylelikle pırlanta yüzüğünüzü bozdururken çok da fazla zarar etmeyeceksiniz.

Son olarak dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da pırlantanızı ne zaman bozduracağınızdır. Eğer bozdurmayı düşünüyorsanız bunun satın aldıktan sonraki ilk 2-3 seneden sonra yaparsanız pırlantanın da sürekli değeri arttığından aldığınız bedelin çok üzerinde satışını yapabilirsiniz.

Etiketler: Pırlanta yüzük bozdurma, pırlanta yüzük nasıl bozdurulur
Ocak 16, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR