Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır

Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır

Sahte Pırlantayı Evde Anlama Yöntemleri

Dünyadaki en değerli taş olarak kabul edilen elmas değerli taşının 57 fasetli şekilde kesilmesinden elde edilen pırlanta her kadının hayalini süslemektedir. Tüm dünyada oldukça fazla ilgi görmesinden dolayı fiyatları da yüksek olan bir taştır.

Bu durum içinde yüksek meblağlar verip satın alınan taşın gerçek olup olmadığı oldukça önemli olmaktadır. Oldukça değerli olan bu taşın taklitleri de piyasada yer alıyor üstelik bu taklit taşları gerçek pırlantadan ayırt edilemeyecek kadar gerçekçi yapılmaktadır.

Öncelikle böyle bir durum ile karşılaşmamak için alınacak ilk önlem Dünya tarafından kabul görmüş olan GIA ve HRD sertifikalarına sahip bir pırlanta satın almaktır.

Fakat bir pırlatanın gerçeklik kontrolü bireysel olarak bazı yöntemler ile denenebilir. Bu basit yöntemler ile pırlantanızın gerçekliğini kontrol edebilirsiniz. 

• Su Testi: Oldukça basit olan bu yöntem çok işe yaramasının yanı sıra oldukça popüler pırlanta gerçeklik testidir. Bir pırlanta suya konulduğunda suyun üstünde kalıyorsa bu taş mutlaka sahtedir gerçek pırlanta dibe batar.

• Buğu Testi: Pırlanta taşına üflediğinizde üzerinde oluşan buğu kısa sürede siliniyorsa bu taş gerçektir. 4 sn daha uzun kalan buğu pırlantanın sahte olduğunu gösterir.

• Aşınma: Taşta eskime ve aşınma gibi bir görüntü varsa çiziklere sahipse bu taş mutlaka sahtedir.

• Taşın Metali: Gerçek pırlanta taşı yüksek kaliteye sahip altın ya da platinden tasarlanır. Düşük kalite ve ucuz metalle yapılan pırlanta kesin sahtedir. 

Gerçek Pırlanta Nasıl Belirlenir?

Kadınlar için oldukça anlamlı olan pırlantalara olan yoğun ilgi sonucu imitasyon olarak adlandırılan sahte pırlantalar üretilmeye başlanılmıştır. Özellikle pırlanta tektaş yüzük modellerinde sıklıkla rastlanan bu sahte yüzükler bütçeyi olduğu kadar hayallerinizi de çalmaktadır. Yukarıdaki yöntemlerin dışında diğer yöntemler de mevcuttur. Bu yöntemler;

Parlaklık  

Pırlantanın sahip olduğu parlaklık eşsizdir. Pırlantanın kesim oranları kesim açıları usta ellerde şekillenmesi ile değeri de artar. Pırlanta beyaz ışıktan öte ışıl ışıl yansımaktadır. Sahte pırlanta ise yeşil ve sarı gibi birçok ışığı yansıtır.

Şeffaflık

Gerçek bir pırlantanın şeffaf olmadığını biliyor muydunuz? Yazılı bir gazetenin veya kâğıdın üzerine konulduğunda kelimelerin buğulu görünmesi gereklidir. Bu görüntü sahte ve gerçek pırlantanın birbirinden ayırt edilmesini sağlar.

Fakat bu test çok sağlıklı değildir çünkü sığ şekilde kesilmiş bir taş bazen okumaya imkân sağlar bu durumda dikkatli olmak gereklidir.

Yansıma

Pırlanta sahibi olanlar iyi bilirler ki pırlantanın yansıması gri tonlarıdır. Çok renkli bir görüntü oluşuyorsa eğer sahte ya da çok düşük kalitededir. Gerçek bir pırlanta her tarafından yansıma yaparlar.

Sevginizi ve aşkınızı yansıtacak ve anlatacak olan gerçek pırlanta muhteşem tarzı ile Thales Pırlanta ’da sizleri bekliyor!

Etiketler: Sahte pırlanta nasıl anlaşılır, Anlama yöntemleri
Ocak 16, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR