Tektaş Ve Alyans Nasıl Takılmalıdır

Tektaş ve alyans nasıl takılır

Tektaş Ve Alyans Nasıl Takılır?

Alyans ve tektaş yüzük modelleri, toplumumuzda çok ayrı anlamlar ifade eden konulardan birisi olarak dikkatleri çeker. Tektaş ve alyans yüzükler, çiftler için çok büyük anlam ifade eder ve kullanımı safhasında uyulması gereken bazı kurallar da vardır.

Bu yüzükler, evlilikten önce ve sonrasında farklı parmaklara takılır. Diğer parmaklara takılmayacak kadar önemli ve manevi anlamda değerli ürünlerden bazıları olarak nitelendirme şansımız da vardır. 

Hangi Yüzük Hangi Parmağa Takılmalıdır?

İnternet üzerinde de en çok araştırılan konulardan birisi olarak bu başlığı bulabiliriz. Sizler gibi bu konu hakkında fikir sahibi olmayan o kadar çok insan var ki. Bu yüzden sizlere detayları ile bilgilendirme yapacağız. Bu değerli tek taş yüzüğün size alınışına göre kullanım şeklide değişebilmektedir. Eğer kendinize aldıysanız farklı, evlilik teklifi sırasında farklı, nikâhta ve nişanda farklı parmaklara takılabilir tek taşlar. Yine de bu konuda özgürsünüz. Ancak toplumda süregelen bilinenler mevcut.

Evlenmeden önce yani nikâh kıyılmadan, resmi işlem yapılmadan önce nişan yüzüğü yani tektaş yüzük nikâh gününe kadar sağ elin yüzük parmağına takmak uygundur. Ancak nikâh kıyıldıktan sonra alyans nişan yüzüğünün üstüne gelecek şekilde sol eldeki yüzük parmağında olması daha uygundur. Nikâh kıyılana kadar düğün sırasında tektaş söz yüzüğü sağ ele takılıp sol elin alyans için boş kalması sağlanabilmektedir. Ayrıca erkek ise eğer alyans haricinde başka bir yüzük kullanıyorsa bunu çıkarması ya da ters çevirmesi daha uygundur.

Nikâhtan sonra erkekler alyansı sol elin yüzük parmağına takmalıdır. Ancak kadınlar, boşanma ya da başka bir sebeple dul kalma durumunda alyans veya tek taş yüzüklerini sağ ellerinde kullanmalıdırlar. Bunun bir başka biçimi de alyans ya da söz yüzüğünü bir zincirin ucuna takarak kolye şeklinde kullanılır. Herkesin bildiği üzere tek taş artık toplumumuzda da bir evlilik teklifi klasiği haline gelmiştir. Hayatındaki kadına ömür boyu bağlılığını ilan eden erkek, bunun simgesi olarak sevdiği kadına evlenme teklifini tek taş pırlanta yüzükle yapmaktadır. Geleneklerimize göre nişan ailelerin tanışması ve evliliği onaylamasıyla olan bir olaydır. Bu yüzden kimi çiftler tektaş yüzüğün alınmasını nişana ya da sonrasına bırakabilmektedirler.

Tektaş nikâhtan önce sağ elin, nikâhtan sonraysa sol elin yüzük parmağına takılır. Evlilik törenlerinin başrol oyuncusu alyanstır. Alyanslar, evliliğe giderken en önemli ikinci adım olarak bilinen en değerli takılardır. Görsel anlamda bir tektaş yüzük kadar gösterişli değildir ancak manevi değeri oldukça fazladır.

Alyanslar, ilk olarak erkek ve bayana nişanda sağ elin yüzük parmağına takılırlar. Eğer bayanda bir de tektaş yüzük var ise alyans, tektaş yüzüğün üzerine takılmalıdır.

Evliliğin sonrasında ise alyans, sol elin yüzük parmağına geçirilmelidir. Bir ömür boyu o parmakta taşınarak evliliği simgeleyen en değerli takıdır. Evlilik kurumunun en temel öğesidir. Oldukça gösterişsiz ve ağırbaşlıdır. Medeni durumunuzun toplum karşısındaki ilanıdır da denebilir.

Alyans kadın ve erkeğin beraber taşıyacağı bir simge olduğundan beraber karar verilip alınmalıdır. Gündelik hayatta, yolculukta, uyurken; kısacası her an elinizde olacağını düşünürseniz görünüşü kadar rahatlığı da önemlidir. İlk olarak nişanda takılır, nikâhtan önce sağ nikâhtan sonra sol elin yüzük parmağında taşınır. Işıldamayı bütün kadınlar sever. Bu yüzden de yüzüğün kadına ait olanı taşlı alınabilir. İkinci bir seçenek olarak, özel günlerde kullanılacak taşlı bir alyans da alabilirsiniz. Pırlantaların kullanımına bağlı olarak alyansların adı; tamtur, üçtaş, beş taş ve yedi taş olarak değişir.

Etiketler: Tektaş ve alyans nasıl takılır
Ocak 16, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR