Gia Pırlanta

Gia Pırlanta - Hrd Sertifika - Uluslarası Sertifikalı Taşın Önemi Ve Aralarındaki Farklar?

Hrd Sertifika

İnternette ve bir çok mağaza da artık sıkça gördüğünüz hrd sertifikasından başlayalım öncelikle.  2008 yılında türkiye ofisi açılmıştır. Pazarlama ekiplerinin tek tek tüm mağazaları dolaşması, analiz fiyatlarının türkiye'de yer alan IDL oranla  daha uygun olması  ve yıllardır  sarı taşı müşterilerine beyaz diye satan firmaların oluşturduğu güvensizlikle kısa sürede piyasada adlarından söz ettirmeyi başarmışlardır. 
Hrd türkiye iki türlü analiz yapar. 
1 - Ön inceleme diye adlandırdığımız taş montüre takılmadan 
2- Taşın montüre takılmış haliyle

Gia Pırlanta

Gia ise;
Sadece taşı inceler ve taşın bir çok kriterini sertifikasında bizlere sunarlar. Ayrıca nano teknolojisiyle her taşın kemerine başka bir taş da olmayan seri numarası belirler. Gia her bir taşın ağırlığı 0.30 karat ve üzerinde olduğunda inceleme yapar. Son dönemlerde nadir olarak  çok yüksek renk ve berraklığa sahip 0,23 - 0,29 karat aralığını da incelemeye başlamıştır. 
Kısaca Uluslararası sertifikalı taşın önemine değinelim ve sonrasında gia sertifikalı taş ile hrd sertifikalı taş arasındaki farkları anlatarak makalemizi sonlandıralım.

Uluslarası Sertifikalı Taşın Önemi

Özellikle 0.30 karat üzerindeki taşlarda bir değerin bile fiyat üzerinde çok etkisi olduğundan, uluslararası incelemeden geçmiş bir taşı seçerek firmanın renk ve berraklık üzerinden manipülasyon yapmasına engel olmuş olursunuz. Sektörde yer alan firmaların kendilerinden almadığınız bir pırlantayı gösterdiğinizde ezbere kötüleme huyları olduğundan canınızın sıkılmasını önlersiniz. Elinizde Gıa gibi dünyanın en saygın kuruluşunun incelediği bir taş olsa bile hala kötülemekten geri kalmayan firmalar vardır. Önerimiz, en kısa zamanda ticari ahlaka sahip olmayan o mağazadan çıkmanız olacaktır.

Gia Sertifikalı Taş ile Hrd Mücevher Sertifikalı Pırlanta Arasındaki Farklar;

1-) Gia'nın  berraklık konusundaki duruşu daha nettir. Sertifikada taşın berraklığı VS1,VS2,S1,S2 v.b şekillerde ayrılır.Mücevher sertifikası düzenleyen hrd ise sadece VS veya SI yazar. Yani hrd iç berraklık olarak çok kötü ve fiyat olarak da daha ucuz olan S2 ve S3 taşa SI yazdığı için taşın net berraklığını bilemezsiniz. Bu durum  firmalar arasında da ciddi sorun yaratmaktadır.
2-) İlk madde de belirttiğimiz sorun hrd mücevher sertifikasında yine vardır. Gia da tek renk yazar. D ise d , e ise e yazar. Hrd ise genelde iki renk yazar D-E şeklinde. Taş d renkte midir, e renkte midir bilemezsiniz. Amacımız sadece aralarındaki farkı göstermek olduğundan 2 renk arasındaki fiyat farklarını Gia sertifikalı ürünlerimizi inceleyerek görebilirsiniz.
3-) V  tırnak, sertifikasında 0.30 karat D-E renk, SI berraklık yazan hrd sertifikalı ürünün taşını beğendiğiniz ve satıcıya çapraz tırnaklı bir montüre bu taşı aktartmak istediğinizi söylediğiniz. Mücevher sertifikası ürün görseli çekilip düzenlendiğinden mevcut sertifika çöp olacaktır. Firma sizden sertifika maliyeti talep eder ve inceleme süresi kadar zaman ister. İnceleme bekleme süresi özellikle özel güne yaklaşılan dönemlerde 1 aya kadar çıkmaktadır. Gia da ise her taşa özel seri numarası olduğundan rahatlıkla taş oradan sökülüp istediğiniz modele kolayca takılabilir.
4-) Gia her taşa özel seri numarası düzenler ve okumak biraz zor olsa da büyüteç ile taşın kemerinde yazan seri numarasını okuyabilirsiniz. Hrd ise böyle bir şey yoktur. Ürünü aldığınız firma art niyetli ise aynı model üründen 2 tane üretip diğerinin sertifikası ile farklı özelliklerde taşı size verebilir.Farkı anlama imkanınız yoktur, sadece hrd'ye kontrol için götürürseniz değerlerin farklı olduğu tespit edilir.
5-) Gia, çok nadir 0,23 - 0,29 karat arası taşı incelese de asıl pırlanta taşları 0,30 karat ve üzerinde inceler. Hrd ise ; istediğiniz takdirde 0,01 karatlık tektaşa bile mücevher sertifikası düzenleyebilir.
Daha bir çok fark olmasına rağmen en önemli farkları sizinle paylaşmak istedik. İki firma da saygın kuruluşlardır.Amacımız hiç bir firmayı kötülemek değil, sertifika seçimi konusunda siz değerli müşterilerimize bilgi vermektir.

Pırlanta Taşın Kimliğinde Hangi bilgiler Yer Alır?

Eğer taşınız bu uzmanlık dalında dünyanın en saygın enstitü ve laboratuvarı olan Amerika Gia taş sertifikasına sahipse taşın kemerinde yer alan 10 haneli her taşta farklı olan seri numarası yer alır. Sertifika üzerinde ''GIA Report No ...'' olarak geçer. Sertifika da taşın incelendiği gün,ay ve yıl bilgisi de mevcuttur.  
Sırası ile pırlanta sertifikasında yazan bilgiler ve türkçe açılımları ise şu şekildedir ;
Shape ( taşın şekline dair bilgi içerir. Taşı görmeden bile yuvarlak kesim mi, yastık veya farklı bir kesime mi sahip bu alandan rahatlıkla anlayabiliriz.)
Meas ( Taşın ölçüm değerleri bu alanda yer alır. En önemli alanların başında gelir. Karat ağırlık birimi olduğundan taşınızın ideal taş değerine sahip olup olmadığınızı bu alandan anlayabilirsiniz.  Kısaca taş ağırlıkları 1 karat pırlantadan örnek verecek olursak ; ilki 5.71-5.86*4.18 mm , ikincisinin çap değerleri ise 6.36-6.40*3.97 mm dir. Ağırlık olarak aynı, çap olarak birisi neredeyse 0,75 karat taşın çap değerine sahip olduğu için almanızı önermeyiz. Tabii ki karar yine de sizin:) )
Color ( Taşımızın hangi renkte olduğunu anlayabileceğimiz alandır. D,E,F,G ve H renkten alt renkleri sarının tonları fazlalaştığından önermiyoruz.)
Clarity ( Pırlantanın içindeki karbon izlerinin büyüklüğüne dair fikir edinmemiz açısından oldukça yararlı bir alandır. Önerimiz ; S2,S3,P1,P2,P3 berraklığından uzak durmanız yönünde olacaktır. )
Cut ( Pırlanta taşın çap değeri iyi olabilir ama kesimi ; good,faır veya poor ise o taştan uzak durmakta fayda var. Excellent veya very good tercih edebilirsiniz. )
Polish ( Pırlantamızın cila kalitesini anlayabiliriz. Kesim kısmında olduğu gibi Excellent veya very good seçeneği kötü cilalı bir taş almak istemiyorsak dikkat etmemiz gereken kısımdır. ) 
Symmetry ( Yine çok önemli bir alan daha :) simetri.. Yuvarlak bir taş alıyorsunuz ama kesimdeki hata nedeniyle taşınız ideal yuvarlaklık dışına çıkmış. Üstten baktığınızda fasetlerde orantısızlık görüyorsanız bu simetrinin bozukluğu ile ilgilidir,bilginiz olsun. )
Fluorescence ( Çok yüksek renkte bir pırlanta aldığınız hatta berraklığı da çok iyi , ama taşınız donuk ise taşınızda florasan var demektir. Biraz daha açacak olursak donuk taş almışınız da diyebiliriz, Faint , Very strong gibi .. O alan sertifika kısmında ''None'' olmalıdır.Anlamı ise taşa etkisi '' Yoktur'' anlamındadır.)
Clarity Char ( Berraklığın karakter türü. Karbon izlerinin şeklini belirtir. 24 farklı çeşidi vardır, bunlardan sadece bir tanesi olabileceği gibi bir kaçı da aynı taşın içerisinde var olabilir. VS2 berraklık ve üzerinde seçerseniz karbon izleri çok küçük olacağından bu alanı sorun etmenize gerek kalmaz.)