x
Pırlanta Rapaport

Pırlanta Rapaport

16 Nisan 2021

 

Elmas doğada en nadir bulunan değerli madenlerdendir. Muhteşem kesimler sayesinde pırlanta olur ve kadınların gözdesidir. Asıl ham maddesi de  elmaslardır. Belirli bir formda kesilip mücevhere dönüştürülür bu elmaslar. Pırlantanın fiyatını hesaplamak için birçok özellik vardır. Bunlar kısaca 4C olarak bilinmektedir. Yani kesim (Cut), berraklık (Clarity), Karat (Carat) ve renk (Color). Bunlara göre pırlantanın değeri de değişebilmektedir. Özelliklerin her biri ayrı bir değere mevcuttur ve uyum içinde olmaları gereklidir. Bu değerli taşlar kesilirken büyük bir özen gerekmek gerekir. Fazlasıyla iyi kesilmiş bir elmas iyi bir fiyata satılabilir. Farklı fiyatlandırma teknikleri mevcut iken Rapaport pırlanta raporu en çok kullanılan rapordur. Martin Rapaport tarafından tasarlanmıştır. Martin Rapaport, GIA mezuniyetinden sonra, işlenmemiş ham elmas hakkında bu kadar bilgiyi Antwerp Belçika’da edinmiştir. 1975 yılında ham ve işlenmiş pırlanta komisyoncusu olarak iş yaşamına başlamıştır. 1978 yılında Rapaport Pırlanta Fiyat Listesi, endüstri profesyonellerince RAP ve ya LİST olarak anılan listedir. Kısa sürede pırlanta pazar fiyatlandırılmasında tek kaynak haline gelmiş başarılı bir rapordur.
Bu listenin adı Rapaport Diamond Report [ Rapaport Pırlanta Raporu ] adını almıştır. 1982 yılında internet üstünden pırlanta ticaretine olanak sağlayan Rap Net kurulmuştur. Daha sonra ise Diamonds.net adını aldı. Rapaport Dünya Pırlanta konseyinin üyesi olarak Kimberley Process sürecinin başlatılmasına ön ayak olmuştur. Rapaport pırlanta piyasasında De Beers den daha kuvvetli olmasına rağmen bu kuvvetini en ufak bir bozulma olmadan hala daha kullanılmaktadır. Martin Rapaport bu raporda bir dize fiyat listesinden oluşturmuştur. Bu sayede kişiye bir fiyat fikri sunmayı amaçlamıştır. Rapora ulaşmak ise oldukça zor bir iştir. Yalnızca üyelerin görebileceği şekilde korunan önemli bir rapordur. Bu yüzden çoğu pırlantalar ile ilgilenen kimselerin elinde bu rapor bulunmaz. Elinde raporu mevcut olmayan satıcılar fiyat belirlemek için piyasayı dikkatle takip ederek işlerini yapmaktadırlar. Fiyatların hesaplanmasında ilk bakılan kaynak Rapaport Pırlanta Raporu olmaya hala daha devam etmektedir.
Bu kurucu hakkında size biraz bilgi verelim, sizin gözle anlayamayacağımız kesim berraklık ve renk farklarının gerçek inceleme sonucunda Uluslararası Sertifikalarda 1,0 karat pırlantada 1500 - 2000 dolar nasıl fark yarattığını göreceksiniz. Unutmayalım ki pırlanta fiyatı 4C 'nin taş üzerindeki etkilerine bağlı olarak değişmektedir. Bu özellikler ne kadar az bulunabilir özellikler ise, taşın fiyatı da o oranda yüksek olur. Yine de ancak fiyat her şey anlamına gelmemektedir. Bütçenizin çok altında bir taşa kesiminden dolayı ve ya ürünü denedikten sonra yarattığı etkiden dolayı adeta hayran kalabilirsiniz. Ya da tam tersi gerçekleşir ve rüyalarınızın pırlantasına sahip olabilmek için tatilinize bir ara vermeniz gerekebilir. Size tavsiyemiz kalbinizin sesini dinlemeniz ve tatilin birkaç günde biteceğini ancak pırlantanın hayatınız boyunca sizinle olacağını aklınızdan çıkarmamanızdır. Rapaport Pırlanta Raporu bir grup fiyat listesinden meydana gelmektedir. Fiyat listelerine sadece endüstri profesyonelleri sürekli üyelik kanalı ile ulaşabilmektedirler. Listelerin rengi fotokopi ve faks ile çoğaltılmalarını önlemek amacı ile kırmızı renkte olmaktadır. Bu listeler ağırlıklara ( 0.01 - 10.99 carat) ve kesimlere göre belirlenmiş ve sisteme oturtulmuştur. Liste de yükselen fiyatlar kalın olarak, düşen fiyatlar da italik kalın olarak belirtilmektedir. Floresan, simetri, kesim, cila  gibi değerler belirtilmediği için bu listeleri sadece bir hareket noktası olarak kabul etmek gereklidir. Kalitesi yüksek ve uygun fiyatlı olarak alacağınız bir pırlanta her zaman değerini koruyacak ve ömür boyu kullanacağınız mücevheriniz olacaktır.
En Çok Satılanlar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.