Paris'te Balayı Öneri Listesi

BALAYINIZ İÇİN EŞSİZ BİR TERCİH: PARİS / FRANSA

Balayınız için tercih edebileceğiniz şehirlerden biri olan Paris için ne kadar yazarsak yazalım sanırım nokta koymamız uzun bir süre gerektirecek. O yüzden lafı fazla uzatmadan sizlere Paris ile ilgili bazı bilgiler vermek istiyoruz.
Fransa’nın başkenti konumundaki Paris, Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olup her yıl milyonlarca ziyaretçisini ağırlayan muhteşem bir şehir. Seine Nehri üzerine kurulan Paris, dünya üzerindeki 4 global şehirden biri olarak kabul edilir. 2000 yıllık bir geçmişi olan şehir, balayınız için eşsiz bir tercih olacağına emin olabilirsiniz.

PARİS’E HANGİ MEVSİMDE GİDİLMELİ?
Paris’i gezmek için gidebileceğiniz en uygun zaman Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim aylarıdır. Kışın havaların soğumasından dolayı şehir diğer mevsimlere oranla sessizliğe bürünür.

PARİS’TE HAVA SICAKLIKLARI NASILDIR?
Paris’e kar yağma oranı çok düşük olsa da gündüz hava sıcaklık ortalamaları 5 derece civarında seyrederken bu rakam geceleri 1 dereceye düşer. Yazın ise sıcaklık ortalamaları gündüz 24 – 25 derece iken geceleri 14 – 15 derece civarında seyreder.

PARİS’E ULAŞIM NASIL SAĞLANIR?
Ülkemizden Paris’e birçok firma her gün uçuş hizmeti sunmaktadır. İstanbul’dan Paris’e uçakla ortalama 3 buçuk saatte varabilirsiniz.

PARİS’TE GELENEKSEL LEZZETLER
Fransız Mutfağı dünya genelinde meşhurdur. Kırmızı etten, deniz ve süt ürünlerinden yapılan yiyeceklerden mutlaka tatmanızı tavsiye ediyoruz. Diğer öne çıkan yiyecek ve içecekler ise peynir ve şaraptır. Paris’in en önemli peynir türleri ise Brie, Camembert ve Rokfor’dur. Bu lezzetleri tatmanızı öneriyoruz.
Atıştırmalık yiyeceklerin haricinde yöresel yemeklerden tatmak istiyorsanız denemeniz gereken belli başlı lezzetler ise; kruvasan, salyangoz yemeği (denemeseniz de olur), baget ekmeği, kaz ciğeri ve krem brule’yi tadabilirsiniz. Her ne kadar mutfağı dünyaca ünlü olsa da eğer damak tadınıza uygun yiyecek bulamazsanız dünya mutfağından çeşitli lezzetler de bulabilir, böylelikle aç kalmamış olursunuz. Sabah kahvaltılarında croque monsieur ve croque madam gibi atıştırmalıkları da deneyebilirsiniz.

PARİS’TE GEZİLECEK YERLER
Eyfel Kulesi: Sanırım diyecek pek fazla bir sözümüz yok. Dünyanın en meşhur yapıtlarından biri olan bu yere gittiğinizde, eğer sıra fazla yoksa kuleye çıkarak Paris manzarası eşliğinde bu anlarınızı ölümsüzleştirin. Zaten çıkmasanız bile etrafında fotoğraf çekebileceğiniz alanlar fazlasıyla mevcut.
Louvre Müzesi: Dünyanın en önemli müzelerinin başında gelen bu yer için biletinizi önceden almanızı tavsiye ediyoruz. Her gün binlerce ziyaretçiyi ağırlayan bu mekandaki en önemli eser hiç şüphesiz Mona Lisa Tablosu’dur. Bunun dışında birçok önemli eserin sergilendiği müzede,  Venüs ve Kanatlı Zafer Heykeli’ni de görebilirsiniz. Oldukça sıkı güvenlik önlemlerinin uygulandığı müzeye en az 1 gününüzü ayırmanızı tavsiye ediyoruz.
Disneyland Europa: 7’den 70’e her yaştan ziyaretçiyi ağırlayan Disneyland’da keyifli anlar geçireceğinizden hiç şüpheniz olmasın.
Champ’s Elyeese: İstanbul’daki Bağdat Caddesi’nin birkaç beden üst modeli diyebiliriz bu yer için. Eğer alışverişe meraklıysanız ve cüzdanınızda hatırı sayılır miktarda para varsa daha keyifle gezip dolaşabilirsiniz. Gece hayatının da hareketli olduğu bu bölgede dolaşmak sizi mutlu edecektir.
Sen Nehri: Paris’in ortasından geçen nehri şehrin her noktasından görmeniz mümkün. Nehir kenarında sıralanmış kafe ve rastoranlarda bir şeyler yiyip içebileceğiniz gibi tekne turlarıyla Paris’i farklı bir açıdan da keşfedebilirsiniz.
Notr’ Damme De Paris: Paris’te bulunan en önemli tarihi yapıtlardan biri olan bu yer, mimarisi ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. Kilisenin içi de mimari yapıdan ayrı bir güzel. Şehir manzarasına da hayran kalacağınızdan fazlasıyla eminiz.
Paris Metrosu: Daha önce paylaşmış olduğumuz farklı şehirlerin yazılarında hiç bu konudan bahsetmemiştik. Ancak Paris’e gittiğinizde metroyu hem ulaşım için hem de keyif almak için kullanın. Dünyanın en gelişmiş metro sistemine sahip şehirlerinden biri olan Paris’teki duraklar o yerin özelliğine göre inşa edilmiş. (Louvre İstasyonu’nda indiğinizde ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.)
Diğer şehirlerle ilgili yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.