Arnavutluk'un Başkenti Tiran'da Balayı

ARNAVUTLUK’UN BAŞKENTİ TİRAN’DA BALAYI

Alışılmışın dışında bir balayına gitmeyi düşünürseniz sanırım bu yazımız sizin ilginizi çekmeyi başaracaktır. Arnavutluk’un başkenti konumundaki Tiran, ülkenin en büyük şehri olup yaklaşık 355 bin nüfusa sahiptir. Geçmiş dönemlerde 500 yıl gibi bir sürede Osmanlı Devleti’nin hüküm sürdüğü bu topraklar Balkan Savaşları’ndan sonra ayrılmıştır. Şehre vardığınızda Osmanlı Dönemi’nden kalma pek çok tarihi miras sizleri fazlasıyla etkileyecektir.

TİRAN’DA İKLİM ŞARTLARI
Kış mevsiminde soğuk ve yağışlı geçen Tiran’da yazları ise kurak ve sıcak olmaktadır. Kışın ortalama gündüz sıcaklıkları 12 ile 15 derece arasında değişirken bu rakamlar yazın 28 ile 32 derecelere kadar yükseliyor. Dağların yüksek kesimlerine yaklaşık 4 ay boyunca yoğun şekilde kar yağar.

TİRAN’A NE ZAMAN GİDİLİR?
Yaz mevsiminin kurak ve sıcak olmasından dolayı en ideal zaman bahar aylarıdır. Hangi ayda gitmeliyim diye soracak olursanız Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarından birinde gitmenizi tavsiye edebiliriz.

TİRAN’A NASIL GİDİLİR?
Arnavutluk’un başkenti Tiran’a İstanbul’dan her gün doğrudan uçuşlar bulunmaktadır. Ortalama varış süreniz ise 1 saat 45 dakika civarıdır. Eğer otobüsü tercih edecekseniz varış süreniz 20 saat civarında olacağını belirtelim.

TİRAN’DA GELENEKSEL LEZZETLER
Tiran’a gittiğinizde karşınıza pek çok Türk lokantası ve döner dükkanları çıkacak. O yüzden yemek konusunda yabancılık çekmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Ancak Tiran’a kadar gelmişken yöresel lezzetlerden tatmak isterseniz Elbasan tava ve meşhur Arnavut ciğerinden yemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Bunların yanında yöre halkı genelde rakı içmeyi tercih ediyor. Burada insiyatif size kalmış.

TİRAN’DA GEZİLECEK YERLER
Zogu Bulvarı ve İskender Meydanı: Tiran’da şehri dolaşmak için araca ihtiyacınız yoktur diyebiliriz. Çünkü önemli yapılar genelde birbirlerine yürüyüş mesafesinde bulunuyorlar. Kentin meydanı olan bu yerde oturup çevrenizdeki insanların koşuşturmasını izleyebilirsiniz. Yine burada bulunan İskender Bey’in heykeli de fotoğraf çekilebileceğiniz alanlardan bir tanesi.
Kaplan Paşa Türbesi:  Sekiz Sütunlu Türbe olarak da bilinen bu yeri ve tam karşısındaki Bilinmeyen Partizanlar Anıtı’nı da görmenizi tavsiye ediyoruz. Bu yapılar da şehir merkezinde bulunuyor.
Enver Hoxa Müzesi: Tiran’a kadar gelmişken ziyaret edebileceğiniz evden yapılan bir müze.
Ethem Bey Camii: 18. Yüzyılda dönemin valisi Ethem Bey tarafından yapımına başlanan cami tamamlandığında Ethem Bey vefat etmişti. Şehirdeki en eski cami olduğunu söyleyebiliriz.
Tiran Saat Kulesi: 35 metre yüksekliğindeki bu bina şehirdeki en yüksek yapı. Bolca zamanınız kalacağı için buraları da gezmenizde sakınca bulunmuyor.

TİRAN’A GİTTİĞİNİZDE MUTLAKA DENEYİN DEDİKLERİMİZ
Tiran’a kadar gitmişken bol bol et, elbasan tava ve arnavut ciğeri yiyin. Çünkü burada fiyatlar son derece uygun. Zaten Tiran dünyadaki en ucuz şehirlerden biridir.
Et yemeklerinden fırsat kalırsa arnavut böreğini de denemenizi tavsiye ediyoruz. Kesinlikle denemeniz gereken bir lezzet.
Eğer tatiliniz uzun soluklu olacaksa insanlarla kaynaşmayı deneyin.  Çünkü gerçekten çok sıcakkanlı olduklarını sizler de hemen göreceksiniz.