Porto Balayı

PORTEKİZ’İN ROMANTİK ŞEHRİ PORTO’DA BALAYI

Balayınız için değerlendirebileceğiniz yerlerden biri de Avrupa’nın batı kısmında kalan ve Portekiz’in önemli şehirlerinden biri olan Porto. Douro Nehri’nin Atlantik Okyanusu’na döküldüğü alan üzerinde kurulan Porto, en özel anlarınızda sizlere eşlik edecek ve unutulmaz bir zaman geçirmenizi sağlayacak.
Porto’ya vardığınızda sizleri rengarenk evler, Endülüs Devleti Dönemi’nden kalma tarihi evler, ilginç şarap trenleri, şarap mahzenleri, meşhur Porto şarapları, klasik gondollar ve daha pek çok geleneksel dokunuşlar karşılayacak. Şehre vardığınızda sizleri hemen etkisi altına alan atmosferi, balayınızın adına yakışır güzellikte olacağından emin olabilirsiniz.
Her ne kadar Porto’da yaşayan insanların bazıları soğuk yüzlü olsa da şehir, Venedik ve Paris’in ardından romantizm şehri olarak anılır. Yaklaşık olarak 230 bin nüfusa sahip olan Porto, eşsiz deniz manzarası ve muhteşem güzellikleriyle sizleri bekliyor.

PORTO’YA ULAŞIM NASIL SAĞLANIR?
Ülkemizden Porto’ya doğrudan uçak seferleri şimdilik bulunmuyor. Ancak çeşitli firmalar İstanbul’dan Portekiz’in başkenti Lizbon’a doğrudan uçuş yapıyorlar. Lizbon’dan Porto’ya otobüs vasıtasıyla geçebilirsiniz. İstanbul’dan Lizbon’a uçakla ortalama 5 saatte ulaşmış olursunuz. Lizbon’dan Porto’ya uçakla 1 saatte, hızlı trenlerle trenin hızına göre 2,5 ile 4 saat arasında varmış olursunuz. İki şehir arasındaki mesafe 315 km civarındadır.

PORTO’DA İKLİM
Yarı Akdeniz ikliminin hakim olduğu Porto’da sıcak ve kurak, kışlar ise yağışlı geçer. Yazın gidecek olursanız sizleri bekleyen ortalama sıcaklık değerleri 30 derece, kış mevsiminde ise 10 derece civarındadır.

PORTO’YA GİDİLECEK EN İDEAL ZAMAN
Porto’ya gitmek için en uygun zaman Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarıdır. Eğer Temmuz ve Ağustos ayında gitmeyi düşünüyorsanız zaman zaman sıcaklıkların 40 derecelere kadar çıktığını hatırlatalım. Gerçi bu sıcaklık değerlerine bizler çok da yabancı sayılmayız.

PORTO’DA GÖRMENİZ GEREKEN YERLER
Sao Bento Tren İstasyonu: Nereden baksanız 100 yıllık bir geçmişi bulunan bu binada tarihi seramikleri ve sanat işlemelerini görmenizi tavsiye ediyoruz.
Forte de Sao Francisco Xavier (Queijo) Kalesi ve Aşıklar Parkı: Atlas Okyanusu’nun hemen kıyısında yer alan bu yeri görmenizi tavsiye ediyoruz. Şehrin romantikliğinin simgelerinden biri olan bu parkın hem manzarası hem de eşsiz havası sizleri fazlasıyla etkileyecektir.
Calem Şarap Mahzeni: Porto’da bulunan birçok şarap mahzeninden biri olan Calem Şarap Mahzeni’nde şarabın nasıl yapıldığını, ne gibi aşamalardan geçtiğini ve kocaman meşe ağaçlarından yapılan fıçılara nasıl doldurulduğunu görebilirsiniz. Son olarak buraya kadar gelmişken tadına da bakabilirsiniz.
Sao Francisco Kilisesi: Porto’da bulunan tarihi yapılardan biri olan kilise, 14. Yüzyıldan günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Gotik mimarisinden esintiler sunan kiliseyi de görmenizi tavsiye ediyoruz.
Dom Luis I Bridge: Porto’daki 4 büyük köprüden biri olan bu iki katlı köprünün önünde bol bol fotoğraf çekmenizi tavsiye ediyoruz. 2 katlı olan bu köprünün ilginç yapısı dikkat çekiyor.
Torre dos Clerigos: Eğer Porto şehrini tepeden görmek istiyorsanız bu gözlem kulesine kesinlikle çıkmalısınız. Porto’nun muhteşem manzarasını arkanıza alıp bu anlarınızı ölümsüzleştirebilir ve sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.
Estadio do Dragao: Şehrin futbol takımının mabedi olan bu stadyum, futbola ilginiz olsun ya da olmasın mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Hele bir de tatilinizde Şampiyonlar Ligi maçlarına denk gelirseniz kesinlikle o atmosferde seyirci olmalısınız. Eğer denk gelmezseniz de stat turuna katılabilir, takımın müzesini ziyaret edebilirsiniz.