Prag Balayı

ÇEK CUMHURİYETİ’NİN BAŞKENTİ PRAG’DA BALAYI

Orta Avrupa ülkelerinin gotik kraliçesi tanımı yapılan Prag şehri, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Dünyanın her yerinden binlerce kişinin ziyaret ettiği Prag’ın nüfusu ise 1 milyon 250 bin civarındadır. Şehrin ortasından geçen Vltava Nehri’nin etrafına kurulan Prag için ‘Altın Kent’, ‘Şehirlerin Anası’ gibi ifadeler de kullanılmaktadır. Prag 2. Dünya Savaşı’nda neredeyse hiç zarar görmemiştir. Bunun nedeni olarak ise Hitler’in bu şehre kıyamadığı ifade edilir. Balayınız için en iyi tercihlerden birisi olacak Prag’da katedraller, köprüler ve daha pek çok tarihi eserler sizlere unutulmaz anlar yaşatırken balayınız için ne kadar doğru bir tercih yaptığınızı bir kez daha anlamanıza yardımcı olacak.

PRAG’A ULAŞIM NASIL SAĞLANIR?
Çek Cumhuriyeti’nin eşsiz başkentine ulaşım için ülkemizden düzenli olarak doğrudan seferler bulunuyor. İstanbul’dan Prag’a doğrudan uçuşla 2 buçuk saatte varabilirsiniz. Ayrıca Avusturya üzerinden de otobüs seferleri bulunmaktadır.

PRAG’A GİDİLECEK EN İDEAL ZAMAN
Bu muhteşem şehre istediğiniz zaman gidebilirsiniz. 4 mevsim ayrı bir güzellik sunan Prag’da genellikle ılıman bir karasal iklim görülür. En çok turistin geldiği dönem ise yaz aylarıdır. Çeşitli festivallerin de düzenlendiği şehre dilediğiniz zaman gelebilirsiniz.

PRAG’DA GÖRMENİZ GEREKEN YERLER
Prag’dan bahsederken abarttığımızı düşünüyorsanız göreceğiniz tarihi mekanlardan sonra eminiz sizler de bizlere hak vereceksiniz. Dilerseniz Prag’da bulunan tarihi mekanlar hakkında sizlere kısaca bilgiler verelim.
Astronomik Saat: Prag’ın simgelerinden olan bu saatin yapımı 1410 yılına kadar dayanır. Ayrıca burada her saat başında 1 dakikalık görsel şov niteliğinde performanslar da sergilenir. Buna göre ölüm figürü çanı çalarak havariler belirir. Özellikle turistlerin ilgisini çeken bu performansı görmenizi tavsiye edebiliriz.
Prag Kalesi: Avrupa’nın en büyük kalesi konumundaki bu yapı şehre bambaşka bir hava katmış. Günümüzde cumhurbaşkanın da zaman zaman kullandığı odaları da bulunmaktadır. Şehre hakim sayılabilecek bir noktada olan kaleye çıktığınızda bol bol resim çekmeyi ihmal etmeyiniz. Kaleye giriş için giriş ücreti ödemeniz gerektiğini hatırlatmamızda fayda var.
St. Vitus Katedrali: Prag Kalesi’nin içinde yer alan bu katedralde gotik mimarisinin tüm inceliklerini rahatlıkla görebilirsiniz. Dışarıdan bakıldığında bazen ürkütücü gibi gözükse de içerisioldukça aydınlıktır. Kaleye kadar çıkmışken St. Vitus Katedrali’ni de görmenizi tavsiye ediyoruz.
Karl Köprüsü (Charles Bridge): Vltava Nehri üzerinde bulunan bu köprü pek çok tarihi olaya tanıklık etmesine rağmen günümüze kadar gelmeyi başarmış yapıtlardan yalnızca bir tanesidir. 516 metre uzunluğa sahip köprü üzerinde toplamda 30 adet heykel yer almaktadır. Trafiğe kapalı olan köprü üzerinde yürüyüş yapmak ve özellikle gün batımını izlemek sizlere inanılmaz dakikalar yaşatacağından emin olabilirsiniz.
John Lennon Duvarı: Mala Strana Bölgesi’nde yer alan bu duvar 80’li yıllardan günümüze kadar çeşitli değişiklikler göstererek özgürlük için çeşitli resim süslemeleriyle donatılmış bir duvar. Grafiti sanatından hoşlananlar için görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.
Yahudi Mahallesi (Josefov): Avrupa’da yer alan en eski sinagogun da bulunduğu bu mahallede Yahudi Mezarlığı ve Kafka’nın Evi de yer almaktadır.
Ulusal Tiyatro: Altınla taçlandırılmış olan bu tiyatronun yapımı 1860’lı yıllara kadar dayanır. Zaman içinde çıkan yangınla birlikte zarar görmesine rağmen yenilenerek günümüzdeki halini almıştır.