Pırlanta Fiyatı Nasıl Hesaplanır

PIRLANTA FİYATI NASIL HESAPLANIR?

Pırlantanın değeri, ne denli nadir bulunduğunun, fiyatı da dört özelliğine göre değişir. Çıplak gözle bakıldığında aynı görülse bile, hiç bir pırlanta bir diğerinin aynı olamaz. Karat ağırlığı aynı olan iki pırlantanın fiyatının neden farklı olduğu 4C özelliğine ve bunların bileşimine göre değişiklik gösterir. Sizlere 4C bilgileri pırlantaların neye göre sınıflandırıldığı ve fiyatlandırıldığı konusunda kısa bir ön bilgi vereceğiz. Kesim belki de 4C özelliklerinden en değerlisidir çünkü pırlantanın göz alıcı ışıltısı kesiminin kalitesi sayesinde belirginleşir. Diğerleri doğadan kaynaklanırken kesim özelliği, pırlanta üzerinde insan eliyle yaratılan bir ayrıcalıktır. Işığı yansıtan açılı yüzey yani faset, orantılarının doğru olduğu iyi bir kesim pırlantanın parlaklığını ortaya çıkaran bir özelliktir. 
Bilgi gerektiren teknik bir konu olan pırlantanın kesimiyle, pırlantanın şeklini karıştırmamak gerekmektedir. Yuvarlak kesim, bilinen kesimler arasında en popülerdir. Diğer özellikler arasında; dikdörtgen pırlanta kesimi yani zümrüt, damla, iki ucu sivri kesim, üzeri kare yuvarlak kesim yani prenses, kalp ve oval kesimdir. Pırlanta uzmanı Saul Spero 25 yılını pırlanta alan insanlarla yaptığı araştırmalar sonucu hangi karakterdeki bir kadının hangi şekilde ki pırlantayı tercih ettiğini böyle ayırmıştır. Örneğin yuvarlak kesim ailesine bağlı, sakin (En çok tercih edilip, parlaklığı en güzel yansıtan kesimi bu kesimdir.) Oval ise düzenli, fırsatları değerlendiren, yaratıcı, kalp ise hassas, duygusaldır. Dört Köşe kesimler disiplinli, dürüst ve muhafazakâr insanlara hitap eder. Markiz kesim daha çok dışa dönük, iş kadını, yaratıcı, saldırgan özelliklerini ön plana çıkaran kesimlerdir.
Renk yani Color konusuna gelince ise insanlar değişik renk tonlarından hoşlanabilirler. Bu nedenle de renk özelliği 4C'ler arasında en kişisel olan özelliktir. Taşların renkleri beyazın çeşitli tonlarında oluşmaktadır. Elmaslar, renksize ne kadar yakın olduklarına bakılarak değerlendirilir. Nadir bulunan ve en beyaz olanlar D, E, F ve G olanlardır. H ve I rengi beyaz olan grup en çok tercih edilenlerdir. Beyaz dediğimiz J ve alt sarı kategorilerdir. Bu renk grupları Z’ye kadar gidebilmektedir. Berraklık yani Clarity elmasın fiyatı en çok artıran, taşın lekesiz oluşuna bağlı bir özelliktir. Büyüklüğü aynı olan iki taş arasında lekesine ve damarlı oluşuna göre fiyatları değişir. Değerli taş satan mağazalarda taşların yanında açıklamaları bulunur. Örneğin Fawless; tamamen lekesiz ve en pahalı olan taşlara denir. Pırlantanın kalitesi düştükçe fiyat da düşmektedir.
Pırlantanın berraklığı "doğanın parmak izleri" olarak adlandırılan lekelerine bakılarak belirlenmektedir. Neredeyse bütün pırlantalarda, pırlantayı oluşturan karbon kristalinin küçük izlerine rastlanmaktadır. Yine de bu lekelerin çoğu mikroskobik olduklarından çıplak gözle gözükmezler. Sadece çok kuvvetli mercek altında görülürler. Pırlantanın lekeleri ne denli az ise, taş da o kadar nadir olduğu için ayrı bir değer kazanır. Bir pırlantanın ağırlık ölçüsüne karat denir ve bir karat 100 eşit puana bölünerek hesaplanır. 
Ayrıca yarım karat 50 puan değerindedir ve 0.50 ct şeklinde ifade edilir. Karat ağırlığı aynı olan iki pırlantanın fiyatı berraklık, renk ve kesim özelliklerinin farklı bileşimi nedeniyle değişiklik gösterebilir. Örnek vermek gerekirse Rapaport listesinde aynı değerlere sahip iki tektaş pırlanta yüzüğün fiyatı aynı olmaz. Nedeni ise yüzüklerin karat değeri, berraklığı, kesimi, rengi ve karat değeri birbirinden faklıdır. Fiyatları da bu nedenle faklı olacaktır. Bu şartların yanında pırlantayı alacağınız firma da oldukça önem taşır. Satın alacağınız firmanın nasıl bir fiyatlandırma politikasının olduğu ve yaptığı kampanyalar da dikkat edilmesi gereken hususlardır.