Pırlanta Uluslararası Sertifika

PIRLANTA ULUSLARARASI SERTİFİKA

Pırlanta taşlar ya da mücevherler, sertifika adı verilen bir kalite onay belgesiyle birlikte ülkemize giriş yapmaktadırlar. Belgelerde, pırlantanın tam olarak ölçüleri, genel kalitesi ve ağırlığı gibi özellikleri ile ilgili bilgiler sunulmaktadır. Pırlantanın kendisine özgü karakteristiklerinin çok ayrıntılı bir açıklamasının yanında, taşın kimlik bilgileri de bu belgede yer almaktadır. Pırlanta taş ya da mücevher almak istediğinizde, pırlantanın sizin için ideal olup olmadığı hakkında bilgi veren bir derece raporuna sahip olması gerekmektedir. Yani sertifikasının olması ilk şarttır. Bu sertifikaları veren kuruluşlar oldukça köklü kuruluşlardır. Bunlardan bahsetmek gerekirse, ilk olarak IDL International Diamond Laboratory (Uluslararası Pırlanta Laboratuvarı) New York gelir. Amerika merkezli bir laboratuvar olduğu için kaliteli ürünleri garantilediği kesindir. IDL, kar amacı olmayan objektif bir kuruluş olduğu için verdiği garantiler herkes tarafından onaylanmıştır.
Bir diğer kuruluş ise GIA ve HRD dir. Dünyada bilinen ve en önde gelen, birinci sınıf bir laboratuvarları olarak herkes tarafından bilinmektedir. GIA ve HRD’ye sunulan tüm pırlantaların güvenilir olduğuna emin olabilirsiniz. Uygun bir derecelendirme işlemine tabi tutulacağı bu laboratuvarda kesindir. Pırlantanın tam derecesi, 3-6 farklı taş bilimcinin tek tek muayenesi sonucu belgesine işlenir. HRD ve GIA derecelendirme raporları pırlanta dünyasında ayırt edici niteliği ve güvencesi olarak kabul edilen en büyük kuruluştur. Garantileme işleminin net bir biçimde yapılabilmesi ancak laboratuvar ortamında uzman kişiler sayesinde olabilmektedir. Taşın rengi konusunda sadece laboratuvarlarda kullanılan yüksek teknolojik özelliklere sahip cihazlar, yardımcı taşlar eşliğinde ve uygun ışık altında renk sınıfının belirlenebilmektedir. İncelemeye uygun merceklerle berraklığının belirlenmesi daha kolaydır. Bir pırlantanın özelliklerinin tam olarak tespiti kesinlikle mümkün bir şey değildir. 
Ülkemizdeki sertifikasyon uygulamalarına bakacak olursak ; markaların kendi sertifikalarında işletme adı ile bastırılan kartlar üzerine doğru varsayılan taş özellikleri yazılarak tüketiciye garanti olarak temin edilmektedir. 
En çok merak edilen ise; uluslararası laboratuvar sertifikalı taşlar ile laboratuvar kontrolünden geçmeyen pırlanta taşlar arasında fiyat farkı ve kalite farkının olup olmadığıdır. Fiyat farkı vardır, çünkü bu kuruluşlar işçiliğin değerli olduğu Avrupa ve Amerika'da yer almaktadır. İşçilik ve firmaların kar oranları da iki taşın fiyatı arasında farkın açılmasına neden olur.
Kalite farkı var mıdır? Değerler eşitse kalite farkı yoktur. 
Madem Fark Yok, Neden  Piyasada  HRD Ve GIA Sertifikalı Pırlanta Alın Diyorlar?
Pırlantanın yeni yeni ülkemize geldiği ilk günlerde bilgisi olmayan satıcılar tarafından  söylenilen özelliklerde taşlar pazarlanmadığı için, tüketici oldukça mağdur edilmiştir.
Bunu nasıl yapıyorlardı? Kendi hazırladıkları sertifikalara 1-2 sınıf daha iyi özellikler yazarak satıyorlardı. Firmalarda  Türkiye'deki boşluğu iyi değerlendirerek piyasaya girdiler ve  taş satmaya başladırlar. 
Yine de siz tüketiciler olarak pırlanta alırken taşın  bilgileri öğrenmek için firma sertifikası talebinde bulunmalısınız. Eğer 0.50 karatın üzerinde bir taş alıyorsanız uluslararası bir laboratuvarda sınıflandırılmış doğru özellikleri taşıyan bir pırlanta talep ederek verdiğiniz paranın doğru bir yatırımda olduğundan emin olabilirsiniz.
Ülkemizde televizyonlara ve adım başı mağazası olan markalara  güvenmek gibi yanlış bir düşünce var. Bu durum taşın normal piyasasına göre 2-4 kat daha fazla para vermek anlamına geliyor. Daha kaliteli ve uygun fiyata online satış sitelerinde pırlanta bulabilirsiniz. En azından internetten uygun fiyata aldığınız pırlantayı satarken daha az değer kaybı yaşayarak satabilirsiniz.